Přejít k hlavnímu obsahu
7 dní s korunou: (Ne)vyčerpatelnost devizových rezerv
Minulý týden se český finanční trh dočkal čísel ohledně inflace, statistiky devizových rezerv a objemu intervencí, ale také zápisu z posledního zasedání ČNB. Samotná koruna po celý týden posilovala, ovšem bez výraznější návaznosti na zveřejňovaná data.
7 dní s korunou

Podobný trend vykazoval v regionu polský zlotý a dařilo se i euru proti dolaru.cVzhledem k prázdninovým nižším objemům je možné, že se koruna na krátkou chvíli dokázala vzpamatovat i bez větší intervence domácí centrální banky. O něco konkrétnější představu ale nabídne až v týdnu zveřejňovaná dekádní bilance. Oficiální informace jsou zveřejňované s větším zpožděním, kvůli čemuž se trh teprve minulý týden dočkal čísel ohledně intervencí ČNB v červnu.

Centrální banka na obranu koruny vynaložila zhruba 7,1 miliardy eu po 3,5 miliardách eur v květnu. Podle předběžných dat očekáváme, že kadence intervencí se v červenci opět o něco zvýšila na úroveň zhruba 8 mld. EUR. Stav devizových rezerv přitom ukazuje, že ke konci července disponuje domácí centrální banka přibližně 145 miliardami eur, a má tedy asi o 110 miliard navíc proti stavu před koncem roku 2013, kdy ČNB začala intervenovat ve snaze oslabit korunu.

Jednoduchou metrikou by tak při konstantním čerpání rezerv na úrovni 8 miliard eur měsíčně, stačily centrální bance nadbytečné rezervy zhruba na 14 měsíců. V té době by se přitom Česko mělo i podle prognózy ČNB nadále potýkat s inflací výrazně nad 2% cílem. Ustoupení od závazku a následné oslabení koruny by tak mohlo působit dále proinflačně a zároveň vědomí trhu o klesajících rezervách a ekonomickém oživení ještě v nedohledu by spekulace proti koruně mohlo jen umocnit. Vzhledem k relativně rychlému čerpání devizových rezerv je na místě jistá opatrnost – žádné rezervy nejsou nevyčerpatelné.

Další postup centrální banky ve využívání nástrojů nastínil zápis z posledního srpnového zasedání bankovní rady. Obsahuje 3 zásadní sdělení: (i) Ochota hledat kompromis je ještě nižší než za původního složení rady. To ostatně odkazuje snaha 2 „jestřábů“ vyjednat menší zvýšení sazeb s větší shodou, následovaná „demonstrativním“ hlasováním pro hike o 100bb. (ii) Pro stabilitu nemusel guvernér Aleš Michl zbylé členy příliš přesvědčovat. Kromě seznamu zúčastněných a finálního verdiktu zaznělo v zápisu jeho jméno jen jednou. Přesto jak viceguvernérka Eva Zamrazilová, tak člen rady Jan Frait nevyloučily scénář, ve kterém pro zvýšení sazeb na některém z dalších zasedání ruku zvednou. To by otočilo hlasy v poměru 4:3. (iii) I u aktuálně více holubičí rady se stále diskuze točí spíše v mantinelech zvyšování/stabilita než stabilita/snižování a bankovní rada si pravděpodobně uvědomuje, že při inflaci blížící se k 20 % se diskuze ještě nějakou chvíli ve stávajících mantinelech udrží. 

Z pohledu ekonomických dat dorazí z Česka tento týden jen ceny výrobců, kde trh očekává první meziroční snížení dynamiky v letošním roce. Globálně pak bude důležitý zápis z posledního zasedání Fedu. Výhledově vidíme i nadále omezené možnosti koruny dále posilovat a v prognóze počítáme se setrváním na mírně slabších úrovních s pokračující pomocí ČNB.

Autor: Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Datum vytvoření: 16/08/2022

linkedin

Komentáře komentáře
Jestřábí ČNB dodala koruně nový impuls. Kam až se česká měna podívá? Na domácím poli hraje koruně do karet změna očekávání ohledně snižování tuzemský... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v dubnu výrazněji vzrostla kvůli potravinám Za překvapením stál z našeho pohledu především daleko svižnější růst cen potravi... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Služby přebírají otěže ekonomiky Za první kvartál vzrostly reálné tržby odvětví spadajících pod služby mezičtvrtl... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek