Přejít k hlavnímu obsahu
7 dní s korunou: Úspěšný rok pro korunu? A co rok 2023?
V letošním roce je vydání publikace „7 dní s korunou“ poslední, a nelze se tak vyhnout alespoň rychlému ohlédnutí. Koruna má za sebou rok nabitý událostmi, kdy kombinace vysoké inflace, energetické krize, války na Ukrajině ale i třeba změn v bankovní radě ČNB přinesla hned několik momentů, při kterých se tuzemská měna ocitla pod tlakem.
7 dní s korunou

Pohled na celkový vývoj od začátku roku ale přitom tak negativní pohled nenabízí. Proti euru od začátku roku posílila koruna o 2,5 %. Proti dolaru sice oslabila, ale prozatímní zhruba 4 % vypadají vcelku optimisticky, zvlášť při porovnání s takřka 18 % ještě z konce letošního září. Málokterá měna dokázala s dolarem držet podobné tempo. Z hlavních měn vůči dolaru oslabil méně jen tradičně stabilní švýcarský frank (-2 %), z rozvíjejících se trhů pak překonat korunu dokázal pouze ruský rubl, brazilský real, peruánský sol a mexické peso.

Částečně koruna těžila z devizových intervencí České národní banky a to i přesto, že nemusela být v posledních měsících aktivní, samotná „hrozba“ působí jako pozitivní faktor i nadále. Ve výsledku koruna reagovala především na globální dění a probíhající „rally“ v posledních měsících letošního roku je důsledkem odmazávání evropské rizikové prémie, naděje z rychleji opadajícího tempa inflace a očekávání ohledně dalšího postupu velkých centrálních bank. V rámci regionu skončila koruna silnější než polský zlotý a maďarský forint, a to jak ve srovnání s eurem tak v porovnávání s dolarem.

A co čeká na korunu v následujícím roce? Znovu bude záležet především na globálním dění. Nebude důležité jen jak Evropa dokáže překonat energetickou krizi, jak dále bude pokračovat válka na Ukrajině, ale i jak svoji politiku budou upravovat hlavní centrální banky; zapomínat ale nelze ani na ČNB. Vysněné měkké přistání se zdá být méně a méně reálné a již nyní je jasné, že bez problémů se snaha o stabilizaci ekonomiky neobejde. Navzdory tomu neočekáváme, že by koruna měla být postižena výraznějšími změnami a spíše po celý příští rok očekáváme stabilizaci v okolí 24,5-24,7 EUR/CZK s možnou občasnou pomocí ze strany ČNB. To znamená mírné oslabení z aktuálních úrovní, mj. v důsledku slabšího vývoje české ekonomiky, pokračujícího vnější a vnitřního deficitu a perspektivě snižování sazeb ze strany domácí centrální banky v druhé polovině příštího roku.

Závěrem bychom se s Vámi rádi pro letošní rok rozloučili, další vydání této publikace dorazí v pondělí 2. ledna. Za celý tým Ekonomického výzkumu Raiffeisenbank Vám děkujeme za přízeň v letošním roce. Přejeme Vám příjemné prožití vánočních svátků a vydařený start do nového roku. Na další pravidelnou zásilku informací a analýz se můžete těšit v roce 2023.

Autor: Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Datum vytvoření: 20/12/2022

linkedin

Komentáře komentáře
Jak sebevědomá bude ECB vstříc strnulému Fedu? Při pohledu do zpětného zrcátka platí, že od vzniku eurozóny byl Fed v měnově-po... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
ČNB snižuje sazby na 5,25 %, ale jejich trajektorii reviduje prudce vzhůru Posun trajektorie sazeb směrem vzhůru jsme sice předpokládali, a to hned z někol... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Státní dluh překonal hranici 3,2 bilionů korun V poměru k HDP situace vypadá mnohem příznivěji, protože se dluh pohybuje jen ok... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek