Cla EU na americké výrobky vstupují v platnost

Evropská unie v pátek uvalila cla na typické americké produkty včetně bourbonů, džínů a motocyklů. Sazby vstoupily v platnost ve čtvrtek o půlnoci a přinesly další ránu pro světové trhy, již tak znepokojeny obchodním napětím mezi Spojenými státy a Čínou.

Brusel zavedl řadu poplatků na americké výrobky v hodnotě 2,8 miliardy eur v reakci o rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o uvalení sazen na evropský vývoz oceli a hliníku. Komisařka EU pro obchod Cecilia Malmstromová uvedla tento týden, že osmadvacítka neměla na výběr a reagovala pouze na jednostranné a neoprávněné rozhodnutí USA. Spolu s americkými cly proti Mexiku a Kanadě vyvolávají nestabilitu na finančních trzích, které se obávají negativních důsledků pro globální ekonomiku.

Evropská unie sestavila seznam zboží, na které budou uvalena cla v březnu, kdy Trump oznámil svůj záměr platit 25% procent za dovoz oceli a 10% za dovoz hliníku. Mezi zboží, na něž platí evropská cla, patří brusinky, různé druhy džusů, kukuřice, máslo a další potraviny. Kromě potravin zde najdeme například ložní prádlo, koženou obuv, kosmetické výrobky a řadu ocelových výrobků.

Předseda evropské komise Jean Claude Juncker ve svém čtvrtečním vyjádření uvedl, že rozhodnutí USA ukládat sazby odporuje veškeré logice a historickému kontextu. Zároveň řekl, že unie vybírala výrobky tak, aby nepoškozovaly spotřebitele, jelikož na trhu existují alternativy. Transatlantické vazby jsou na nejnižší úrovni po mnoho let kvůli řadám v řadě otázek včetně cel, Pařížské dohody o klimatu, jaderné dohody z Íránu a nového amerického velvyslanectví v Jeruzalémě. Vztahy dostaly nový rozměr na nedávném summitu G7, když Trump náhle odmítl společné prohlášení a hořce urazil svého kanadského hostitele, premiéra Justina Trudeaua.

Zdroj: France24

-- Redakce
Datum vytvoření: Úterý, 26. Červen 2018

7 dní s korunou: Alternativní scénář ČNB jako cesta k vyšším sazbám

Je zde týdeník „7 dní s korunou“.

František Táborský
Analytik Raiffeisenbank

Akcie pod palbou, jak s nimi zamíchají čínská čísla?

Akciovým trhům opět není do zpěvu. Říjnový propad indexů byl nejhorší za posledních sedm let a...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

ČNB ohlásila přestávku

Letos už počtvrté v řadě a celkově popáté zvýšili centrální bankéři hlavní úrokovou sazbu ČNB....

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB