Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (15. - 19. října)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Italská vláda bude v pondělí projednávat podrobnosti rozpočtu na rok 2019. Pravděpodobně se shodne na příjmovém a výdajovém rámci, který sám o sobě stačí ke střetu s EK kvůli vysokému plánovanému deficitu. Zajímavé ale budou i detaily a předpoklady, na kterých rozpočet stojí. Pro trhy jde o jedno z rizikových témat pro tento týden, ačkoli momentálně kolem Itálie nesledujeme žádnou vážnou nervozitu.

Nové politické riziko se vyklubalo ze zmizení saúdskoarabského novináře Chášakdžího. Do hry se zapojily USA a prezident Trump hrozí vážným postihem, pokud se prokáže vražda. Mezitím západní firmy ruší účast na investorské konferenci v Saúdské Arábii, která naproti tomu varuje, že si žádné pokusy o sankce nenechá líbit. Její hlavní zbraní je ropa, takže na trzích se logicky stupňují obavy z dalšího růstu cen.

Na scénu se tento týden vrací opět brexit. Jednání před summitem naplánovaným na tuto středu nepřinesla dohodu. Hlavním problémem zůstává Severní Irsko, které by se mělo oddělit od EU, ale bez faktické hranice s Irskou republikou a bez hranice na moři s Velkou Británií. Do středy se už těžko najde shoda, a tak se pozornost upírá k alternativám. Tou hlavní je samozřejmě tvrdý brexit, ale i ten by mohl být případně změkčen sérií mikrodohod s EU na věcech, ve kterých se už podařilo najít shodu.

Vzhledem k politickým rizikům (k tíži můžeme připsat i výsledek voleb v Bavorsku) se trhům nevstupuje do nového týdne úplně dobře. Samotným tématem je schopnost zvednout se po posledním propadu - pokud nebude dostatečně přesvědčivý, investory může technika i psychologie motivovat k novým prodejům.

V makrokalendáři máme na tento týden americké maloobchodní tržby a údaje z průmyslu. Pátek přinese údaje o čínském HDP, průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách. Zahraniční obchod sice naznačil pouze malý dopad nových cel, ale na čínská data může být trh nadále citlivější, než bývalo dosud zvykem. Zvláště pro současnou křehkou konsolidaci akcií jsou případná nízká data nebezpečím. Řada zajímavých dat přijde z Británie, ovšem libra bude spíše řešit summit EU a může být vůči datům relativně odolná.

Fed zveřejní zápis z posledního měnového zasedání a promluví také několik bankéřů. Podle nás komentáře z Fedu těžko přinesou něco pro trhy pozitivního. Poslední mírně horší data o zaměstnanosti nebo inflaci sice pomohla tlumit tržní obavy z agresivního utahování, ale podle nás nejsou dostatečným důvodem, aby Fed posouval rétoriku holubičím směrem, natož měnit naznačený kurz své politiky.

Třetí výsledková sezóna roku se pomalu rozjíždí, a my si rozepíšeme ještě pár detailů k predikcím trhu. Jak je známo, daňová reforma se stará asi o polovinu současného růstu čistého zisku (cca 10 p.b.). Avšak i bez ní se díváme na nejrychlejší růst EPS od roku 2011, za což může především dobrá dynamika tržeb (nyní +11 % yoy). V první polovině roku analytici často podcenili pozitivní dopad daňové reformy, což otevírá možnosti pro nečekaně vysoké zisky i v tomto kvartálu. Cla se pravděpodobně prozatím v těchto výsledcích neprojeví, pořád však platí, že klíčové budou komentáře managementu pro rok 2019, kdy dopadnou do výsledovek společností plnou silou. Ve stejné době jim navíc budou sekundovat rostoucí úrokové sazby a vyšší mzdové náklady plynoucí z utaženého trhu práce.

Pátek nám přinesl první čísla výsledkové sezóny a my můžeme s čistým svědomím konstatovat, že jsme ji zahájili uspokojivě. Bankovní sektor vyslal své první tři reprezentanty (JPM, C, WFC), z nichž první dva mírně překonaly konsensus. Výsledky jednotlivých divizí napříč bankami se sice dost lišily, nicméně několik závěrů si udělat můžeme. Za prvé, úrokové marže se mezikvartálně drží, případně se rozšiřují a s nimi pořád nabobtnává objem poskytnutých úvěrů (pozitivní pro Bank of America). Druhým závěrem jsou rezervní náklady, které nadále klesají a odrážejí tak zdravou kondici úvěrového portfolia (pozitivní plošně pro banky). Tento týden nám zůstává ještě BoA, Goldman Sachs a Morgan Stanley, přičemž u posledních dvou bude nejvíc záležet, jak se s volatilitou trhu popraly jejich investiční divize.

Polovodičový sektor, jenž se ocitl v nemilosti investorů kvůli strachu z končícího cyklu, poskytne tento týden více informací o svém stavu prostřednictvím výsledků ASML a Lam Research. Případné komentáře managementu o zpomalující poptávce po jejich strojích, by trh nesl dozajista velice špatně. Na druhou stranu, i případné optimistické vyjádření možná trhy nepřesvědčí, že současný cyklus nás ještě podrží. Na konci týdne se pak ještě dočkáme čísel od Schlumberger s nimiž by mohl přijít lepší vhled do situace na nabídkové straně trhu s ropou.

Zdroj: Patria Finance
 

Datum vytvoření: 15/10/2018

linkedin

Komentáře komentáře
Státní dluh překonal hranici 3,2 bilionů korun V poměru k HDP situace vypadá mnohem příznivěji, protože se dluh pohybuje jen ok... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v březnu zůstává na cíli, v létě uvidíme další pokles Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné.  Za poměrn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš