Nová regulace zkresluje čísla z automobilového trhu

Automobilový průmysl je největším tuzemským průmyslovým oborem vytvářejícím přímo přes šest procent HDP nebo také 23 % přidané hodnoty celého zpracovatelského průmyslu. ČR je proto zemí nejvíce závislou na výrobě dopravních prostředků v celé EU navzdory tomu, že o poznání menší Slovensko produkuje (montuje) více osobních automobilů na hlavu.

Pokud k tomu připočteme celé řetězce dodavatelů působící v jiných průmyslových oborech, je evidentní (a čísla z posledních let to jen potvrzují), že úspěch české ekonomiky je úzce spojen právě s vývojem automobilového průmyslu. S trendy poptávky v zemích EU, neboť tam směřuje naprostá většina místní produkce, a dalšími výzvami, mezi které patří v posledních letech zejména nástup elektromobilů nebo nové regulace směřující k dalšímu snižování emisí.

Už průzkumy mezi spotřebiteli na největších evropských trzích naznačovaly, že poptávka spotřebitelů po osobních automobilech zůstane i v letošním roce silná a nejnovější statistiky registrací za červenec a srpen to dnes opět potvrdily. Za prvních sedm měsíců roku se registrovalo v zemích EU o 3,8 % osobních aut více než ve stejném období loňského roku. Pak ovšem přišel srpen s nárůstem o 31,2 % a obrázek evropského automobilového trhu se ještě vylepšil (+6,2 %). Ale skutečně?

Srpnový, téměř třetinový přírůstek, však nelze připsat zdaleka poptávce, ale přípravě na novou regulaci platnou od září. Začaly totiž platit nové požadavky EU na měření emisí, které s čísly o prodejích a vlastně i výroby ještě zamíchají, protože (některé) automobilky zatím nestíhají měřit podle nového mustru. Takže na místo obav o poptávku začínají mít výrobci starost o dostatek parkovacích míst, kam mohou nezkontrolovaná auta odstavit. Vzhledem k tomu, že může jít o desítky tisíc vozů, nepůjde rozhodně o triviální problém, který by se dal přehlédnout i ve velkých číslech z ekonomiky jako je ta naše. A nejenom v zásobách…

 

Petr Dufek
Makroekonom
Datum vytvoření: Středa, 19. Září 2018

7 dní s korunou: Politické finále dále ohrožuje korunu

Je zde týdeník „7 dní s korunou“.

František Táborský
Analytik Raiffeisenbank

Nová regulace zkresluje čísla z automobilového trhu

Automobilový průmysl je největším tuzemským průmyslovým oborem vytvářejícím přímo přes šest...

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB

Rozvíjející se trhy znovu klepou na “medvědí bránu”

Rozvíjející se trhy se znovu vracejí do medvědího teritoria. S blížícím se výročím pádu Lehman...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance