Přejít k hlavnímu obsahu
Průmysl v říjnu nedosáhl na odhady
Továrny v říjnu vyrobily o 3,2 % více produktů než před rokem a oproti září průmysl klesl o 0,5 %. Bilance zahraničního obchodu byla opět meziročně lepší při růstu dovozů i vývozů.

Stavební výroba tažená inženýrským stavitelstvím přidala oproti loňsku 2,4 %.   Míra nezaměstnanosti, respektive podíl nezaměstnaných osob zůstal v listopadu podle Ministerstva práce a sociálních věcí na 7,1 %.

Průmyslová produkce v říjnu zpomalila růst na 3,2 % a zaostala tak za očekáváním. Začínají se už horší vyhlídky pro vývoj v eurozóně projevovat i u nás? Růst vývozu zpomalil z předchozích 17,7 % na necelých 11 % a menší zájem o naše zboží především z Německa a Slovenska je v tomto zhoršení patrný. Strojů a dopravních prostředků se v říjnu meziročně nevyvezlo o pětinu více jako v září, ale pouze o desetinu. Vzhledem k tomu, že zpracovatelé hlásí stále téměř dvojciferný růst výroby motorových vozidel i elektroniky, nižší zájem byl zejména o stroje. To potvrzuje i pokles nových zakázek tohoto sortimentu (meziročně o 1,7 %).

Německo trápí nižší poptávka z Číny a Spojených států. V listopadu si nákupní manažeři v Německu postěžovali na slabou poptávku z těchto zemí. Čína v posledních měsících vytváří rekordní přebytky zahraničního obchodu, důvodem ale není vývoz, nýbrž slabý dovoz. Zastavení investic, které souvisí se vzrůstajícími obavy o realitní trh, snižuje poptávku nejenom po komoditách, ale i technickém vybavení. Nízké ceny ropy zase odkládají investice těžebních společností. To vše může německý průmysl, a tím i český, citelně potrápit. Říjen ale zatím dal na tyto možné problémy zapomenout, protože německé průmyslové zakázky vrostly znatelně více, než se čekalo.

Za meziročním růstem českého průmyslu stojí staří známí. Výroba aut, elektřiny, plynu, tepla, chemických látek a potravin byly nejenom v říjnu klíčem k úspěchu průmyslové produkce. Na druhé straně spektra se s meziročním poklesem výroby ocitla již zmiňovaná produkce strojů, výroba oděvů a výrobků z dřeva.

Nové zakázky rostly v říjnu stále pěkným tempem, a to o 8,3 %. Dopomohla k tomu jak domácí, tak zahraniční poptávka. Relativně plná kniha objednávek motivuje zpracovatele k náboru dalších pracovníků (jejichž počet meziročně vzrostl o 2,1 %) a k tvorbě volných míst. I to pomohlo k udržení listopadového podílu nezaměstnaných osob na 7,1 %. Místa před nákupní sezónou vytvářeli i obchodníci. Celkově počet volných pracovních míst vzrostl o 2 % na necelých 60 tisíc.

Datum vytvoření: 09/12/2014
Filip Fyrbach - Makroekonomický analytik GE Money Bank, a.s.

linkedin

Komentáře komentáře
Služby přebírají otěže ekonomiky Za první kvartál vzrostly reálné tržby odvětví spadajících pod služby mezičtvrtl... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Jak sebevědomá bude ECB vstříc strnulému Fedu? Při pohledu do zpětného zrcátka platí, že od vzniku eurozóny byl Fed v měnově-po... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
ČNB snižuje sazby na 5,25 %, ale jejich trajektorii reviduje prudce vzhůru Posun trajektorie sazeb směrem vzhůru jsme sice předpokládali, a to hned z někol... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš