Přejít k hlavnímu obsahu
Výhled na korunu: silnější prodejní tlaky před námi
Koruna zůstává i v posledním čtvrtletí tohoto roku v defenzivě. K trendovému oslabování dochází již od dubna, přičemž v minulém měsíci se koruna krátce podívala k úrovni 24,70 EUR/CZK. Důležitá psychologická hranice, na které ČNB do října 2022 aktivně intervenovala, však prozatím prolomena nebyla. Tato rezistence nicméně nebude mít dlouhého trvání – v našem aktualizovaném výhledu počítáme se slabší korunou jak ve zbytku tohoto roku, tak především v první půli roku 2024.

V minulém týdnu dodala koruně vzpruhu ČNB, která navzdory tržním sázkám ponechala úrokové sazby beze změny. Z našeho pohledu se však jedná o krátkodobý impuls a česká měna bude postupně ztrácet dobyté pozice. Na jedné straně z důvodu vyšších reálných sazeb ve Spojených státech a stále relativně silného dolaru v kombinaci se zvýšenou averzí k riziku. Na straně druhé hrají důležitou roli slabší tuzemská makro data (maloobchod a průmysl), která naznačují pokračující útlum české ekonomiky v nejbližších čtvrtletích.

Nejdůležitější faktor působící ve směru slabší koruny však bude zužující se úrokový diferenciál. Zatímco v Česku počítáme s relativně brzkým startem snižování sazeb (v prosinci o 25bps), které nabere na obrátkách v příštím roce, v eurozóně a USA předpokládáme delší období jejich stability. Jen během první poloviny roku 2024 počítáme se snížením pozitivního úrokového diferenciálu mezi ČNB a ECB o celých 200 bazických bodů.

S tímto scénářem je konzistentní pokračující oslabování kurzu koruny, přičemž prodejní tlaky by měly gradovat v první půli roku 2024 na úrovni 24,90 EUR/CZK. Ve druhé části roku předpokládáme postupný obrat a posílení k 24,50 EUR/CZK. Oproti listopadové prognóze ČNB jsme střednědobě na korunu naladěni lehce pesimističtěji, naopak v roce 2025 počítáme se svižnějším obnovením posilujícího trendu.

Významnějším ztrátám koruny budou bránit lepšící se fundamenty české ekonomiky. K tomu již viditelně dochází u vnější pozice – jak obchodní bilance, tak i běžný účet platební bilance se postupně normalizují (primárně díky levnějším dovezeným energiím) a tento trend bude pokračovat i dále. Později v příštím roce pak počítáme i s oživením růstové dynamiky a celkově odezněním významných šoků a nerovnováh, což je základní předpoklad pro obnovení dlouhodobého posilování české měny.

Datum vytvoření: 13/11/2023
Dominik Rusinko, - analytik ČSOB

linkedin

Komentáře komentáře
Státní dluh překonal hranici 3,2 bilionů korun V poměru k HDP situace vypadá mnohem příznivěji, protože se dluh pohybuje jen ok... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v březnu zůstává na cíli, v létě uvidíme další pokles Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné.  Za poměrn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš