Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (10. ledna - 14. ledna)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Nárůst dluhopisových výnosů a politika Fedu zůstávají zásadními parametry pro akcie. Výhled se po posledním zápisu z jednání Fedu posunul směrem k dřívější normalizaci měnové politiky a upevnila ho i páteční data z trhu práce. Nešlo o úplně jednoznačný report, ale převládl vliv růstu mezd a nízké nezaměstnanosti.

Nová data tento týden zastupuje hlavně americká inflace spolu s maloobchodními tržbami. Předpokládáme, že růst spotřebitelských cen se nyní - začátkem roku - pohybuje zhruba na svém vrcholu. Za prosinec má ovšem inflace ještě vystoupat na 7,1 procenta, což je číslo, které na trhu udrží současné smýšlení o politice Fedu. Od maloobchodních tržeb se naopak čeká za prosinec mírný pokles a uvidíme, jak se na nich podepsal vývoj trhu práce spolu s novou vlnou epidemie. Zajímavé pro cenové trendy pak budou ještě data o CPI a PPI v Číně.

Riziko představuje potvrzení pár desítek případů omikronu v Číně. Ta zvláště před olympiádou nebude chtít riskovat šíření, takže hrozí opět tvrdé restrikce zvedající otazník nad nápravou dodavatelských řetězců.

Na startu výsledkové sezóny za 4Q21 můžeme konstatovat, že se náš ani ne měsíc starý investiční výhled pro letošní rok naplňuje překvapivě rychle. Za vším hledejme výnosovou křivku, která v úvodu roku přeceňuje až zuřivým tempem. Stejně jako loni v únoru se ukazuje, že pro trh není problémem ani tak výše úrokových sazeb, jako spíš překotné tempo jejich růstu. 10letý americký výnos narostl v prvních pěti obchodních dnech nového roku až o 24 bps, což je pohyb na úrovni 2+ standardních odchylek. Tohle tempo ovšem není dlouhodobě udržitelné, a to tím spíš, že finanční trhy už v podstatě reflektují očekávanou trajektorii Fedu. 

Prozatím to dle očekávání odnášejí převážně růstové tituly, které v úvodu roku citelně zaostávají za hodnotovými protějšky. Mezi nimi pak v negativním slova smyslu vyčnívají především ony vzdušné zámky s vysokým růstem, ale velmi nízkými, nebo dokonce neexistujícími zisky (potažmo tržbami). Tento segment akciových trhů načal svou medvědí kapitolu již koncem loňska.

Výnosy jsou v područí inflace, o níž ještě v tomto týdnu uslyšíme (viz. výše). Trhy ovšem dostanou nový materiál k přemýšlení. Začíná výsledková sezóna za 4Q21. Absolutně bude opět nezvykle silná, byť kladný bazický efekt z Covidem poznačeného roku 2020 postupně odeznívá. Otázkou je, co na to tržní očekávání. Předešlá vele-úspěšná výsledková sezóna se sice propsala do tržního konsenzu pro 4Q21, ale s FY22 prakticky nepohnula.

Od indexu S&P 500 se v úvodu výsledkové sezóny čeká 20% meziroční nárůst zisků a 12% nárůst tržeb. Největší vzpruhou bude energetika, která se vrací do černých čísel, brzdou naopak finanční sektor, který čelí vysoké srovnávací bázi ze 4Q20, kdy banky začínaly rozpouštět mohutné rezervy vytvářené v covidovém 1H20. Za zmínku určitě stojí také průmysl (očekávaný růst zisku na úrovni +42 % yoy), který se bude opírat o přepravu. A konečně, přestože by se letos měly začít zvedat služby, růst cyklické spotřeby ve 4Q21 prakticky smaže obrovská váha Amazonu, který se potýká s vysokými mzdovými a spedičními náklady.

V úvodu roku budou pohledy přirozeně upřeny rovněž na korporátní výhledy pro FY22. Trh v tuto chvíli počítá s přibližně 9% nárůstem korporátních zisků a o trochu pomalejším růstem tržeb. Naplnění tržních očekávání ovšem závisí od schopnosti korporátního sektoru uchránit marže, což je v prostředí vysoké nákladové inflace nelehký úkol. Favorizujeme korporace, které již v minulosti úspěšně demonstrovaly svou „pricing power“. Na opačné straně spektra stojí společnosti, u nichž tvoří velkou část celkových nákladů mzdové výdaje. Mzdová inflace bude dle našeho názoru odeznívat pomaleji.

Výsledková sezóna za 4Q21 se rozjede naplno v pátek, kdy máme na programu hned tři z velké šestky amerických bank (JPM, C, WFC), a jako bonus největšího světového správce aktiv BlackRock. Víceméně hotovo by mělo být během měsíce, kdy reportují 4/5 tržní kapitalizace indexu S&P 500.

Datum vytvoření: 11/01/2022
Patria Finance

 

linkedin

komentáře
Zasedání ECB a Fedu tento týden ukážou rozdílný přístup k inflaci Zatímco v USA zřejmě úrokové sazby půjdou vzhůru pravděpodobně do poloviny roku ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB zpřísňuje podmínky pro poskytování hypoték na předpandemickou úroveň ČNB dnes rozhodla zpřísnit pravidla pro poskytování hypoték. Snížila tak limit L... Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user seidler
Co čekat od koruny po zasedání ČNB? Hlavním argumentem pro pokračující zisky koruny je skutečnost, že ČNB si je jedn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
nepřehlédněte