Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (11. ledna - 15. ledna)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Pro nejbližší obchodování na finančních trzích může být důležitá konfrontace velice optimistického vstupu do nového roku s nově se rýsujícími riziky. Klasické ohlédnutí, nakolik je euforie v souladu s realitou, jež čas od času přichází, by podle nás mělo zpomalit riziková aktiva v jejich jízdě.

„Nová“ témata, která se nám narýsovala, jsou zhruba tři: Je to americká politika, která na sebe hlasitě upozornila hned zkraje roku díky druhému kolu senátních voleb. V následujících dnech se čeká na oznámení nastupující demokratické administrativy, jak dál ve fiskální oblasti. Investoři sázejí na rozšíření rozpočtového balíku řádově o další biliony dolarů, což se už notně projevilo v jejich novoročním optimismu. Z politické oblasti nás ale bude zajímat také snaha demokratů ještě narychlo odvolat dosluhujícího prezidenta Trumpa.

Za další důležité téma považujeme - nepřekvapivě - koronavirus. Nejde ani tak o jeho současné rychlé šíření. To je sice velký problém, ale jak se ukazuje, nikoli ekonomicky, a už vůbec ne pro finanční trhy. Japonsko je však už třetí zemí v poslední době, která nahlásila objev nového kmene viru. Zatím není známa jeho nakažlivost ani odolnost proti současným vakcínám. Údajně jde o podobný kmen jako z Británie. Evidence přibývajících mutací určitě představuje podstatné riziko. Trhy vůbec nepočítají, že by mohl koronavirus zmutovat do formy odolné proti vakcínám, a to by proto byla velká čára přes rozpočet. Současný optimismus se hodně opírá o vakcíny a překonání problémů s virem během letošního roku.

Třetí téma je rovněž spíše dlouhodbějšího charakteru a zůstane s námi daleko za rámec nejbližších dní. Jde o reflační tlaky. Zvláště předpokládaný americký fiskální stimul posunul inflační očekávání viditelně vzhůru. Zatím trpí hlavně delší dluhopisy; akcie se pod tlak nedostávají, neboť výrazně převažuje důvěra, že Fed nebude mít důvod proti inflaci zasáhnout. Spekulace o přísnější centrální bance se však průběžně objevují a jejich případné zesílení by akcie nenesly dobře.

Příspěvky k výše zmíněným tématům rozhodně mají potenciál ovlivňovat nejbližší tržní vývoj. K nim se navíc přidají makrodata a první čísla ze startující výsledkové sezóny. Z makrodat upozorníme hlavně na maloobchod v USA, který ukáže sílu spotřebitelské poptávky během klíčového předvánočního období a zároveň po nečekaně slabém listopadu. Vyjde také prosincová průmyslová výroba či lednové průzkumy průmyslové aktivity či spotřebitelské důvěry. Zatím žijeme v tom, že aktuální vlna koronaviru a s tím spojená protiopatření nemají dramatický dopad na ekonomiku. Pokud by se ukázal opak, asi by byl důvod optimismus krotit. Na druhou stranu se však držíme předpokladu, že čísla z konce loňského roku budou tržními hráči přijímána přece jen s menší důležitostí.

V tomto týdnu se pomalu vydáme do vod další výsledkové sezony. Klasicky začneme aerolinkami Delta ve čtvrtek a následně se v pátek podíváme na čísla bank JPMorgan a Citigroup. Očekávání pro poslední kvartál roku se od konce října trochu zlepšila. Tehdejší odhad pro agregovaný čistý zisk indexu S&P 500 se zvedl z -11 % yoy na aktuálních -8 % yoy, přičemž táhnout nahoru jej má samozřejmě růstová část indexu naproti klesající hodnotové. Na úrovni jednotlivých sektorů budou na čele pelotonu opět technologie a to především díky polovodičům (čistý zisk +12 % yoy). Pro akcie budou ale nejdůležitější komentáře a výhledy pro rok 2021.

Upozorňujeme také, že od pondělí do čtvrtku bude probíhat spotřebitelský veletrh CES, tentokrát poprvé v plně digitální podobě. I když si většina velkých technologických firem nechává oznámení největších trháků na své vlastní podzimní konference, pár vlaštovek se může objevit. Nvidia (Investiční tipy) má například své digitální okno v úterý po obědě a očekává se, že představí nové herní grafiky RTX 30 do laptopů nebo levnější grafiky téže řady pro stolní počítače. 

Datum vytvoření: 11/01/2021
Patria Finance
komentáře
Rok, na který hned tak nezapomeneme Poprvé už na jaře, kdy omezení služeb a (ne)dobrovolné odstávky v průmyslu způso... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
Může trhům vydržet euforie z vítězství Joea Bidena? Velkou obavou trhů před letošními volbami byl strach ze scénáře, ve kterém Donal... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Druhá vlna převálcovala nadějně se vyvíjející služby V září se službám obecně dařilo a jejich výkony reálně mírně rostly. Oproti před... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
nepřehlédněte