Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (22. února - 26. února)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Do dění na finančních trzích mohou v následujících dnech promlouvat firemní výsledky, jejichž dopad ale čekáme už poměrně omezený. Za hlavní témata považujeme reflaci a pohyb komodit. V první případě jde stále o růst výnosů, ve kterém se odrážejí silné sázky na oživení, inflační očekávání i přísun nových dluhopisů na trh. Otázkou je, na jaké úrovni začnou vyšší výnosy akciím citelně vadit, neboť tradiční poučky dnes podle nás selhávají. Jako první jsou na ráně akcie rizikovější, z rozvíjejících se regionů nebo valuačně citlivější na výnosy (růstové). Roste tedy opět důležitost komentářů z centrálních bank, ve kterých se budou hledat náznaky větší opatrnosti při podpoře ekonomik. Zatím bankéři žádný takový signál nevysílají.

V komoditách se rovněž zrcadlí očekávání růstu ekonomik, a tedy poptávky, spolu s očekáváními vyšší inflace. Nadto tu jsou třeba v případě ropy další, přechodné faktory. Kromě počasí v Texasu se do hledáčku dostává březnové zasedání OPEC+, na němž bude kartel řešit, zda při vyšších cenách zvedne produkci (jak požaduje Rusko), nebo ji nechá níž (což preferuje Saúdská Arábie).

Makrodata na tento týden zahrnují americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, revizi tamního HDP za 4Q a také únorový chicagský průzkum aktivity od ISM. Ve všech těchto případech se čekají dobré výsledky, které by zapadaly do představy dynamicky rostoucí ekonomiky a odolného průmyslu. Na obchodování však čísla zřejmě nebudou mít velký dopad. V Evropě už vyšel německý index Ifo, jenž dokázal překonat očekávání.

Zpravodajský server Axios uveřejnil novinky k chystanému IPO kryptoburzy Coinbase. Dle všeho byla společnost v posledním kole soukromého financování oceněna až na 100 miliard USD. Tržby za prvních devět měsíců roku 2020 měly dle Axios dosáhnout 690 milionů USD a čistý zisk 140 milionů USD. Budeme-li uvažovat, že tržby za celý rok 2020 mohly nakonec dosáhnout 1,1 miliardy USD (vzhledem k vývoji krypto měn od listopadu loňského roku možná trochu konzervativní odhad), tak by násobek ceny a tržeb dosahoval cca 90x. Skutečně velice štědrá valuace (například burza Nasdaq se obchoduje s násobkem 8,5x).

Na konci minulého týdne přišla ještě jedna zajímavá zpráva od Nvidie. Management se rozhodl řešit chronický nedostatek grafických karet RTX 30, které ve velkém skupují kryptotěžaři a nedostávají se kvůli tomu k samotným hráčům, nebo jsou případně dostupné za přemrštěné ceny. Problém už zasáhl i novou řadu herních laptopů, které se staly populárními mezi těžaři Etherea. U nové grafiky RTX 3060 tak společnost srazí o polovinu tzv. hash rate, neboli počet operací, které grafika udělá za sekundu. Jedná se ale o software úpravu, která zároveň zaručí, že u hraní her zůstane hash rate stejný. Nvidia zároveň představila novou produktovou řadu CMP (cryptocurrency mining processor) optimalizovanou speciálně pro kryptotěžaře a distribuovanou přes partnery jako Asus, Colorful, EVGA a další. Zda se update software bude týkat i starších grafických karet, není zatím jasné. Nvidia bude publikovat výsledky ve středu po uzavření trhu, přičemž konsensus pro čistý zisk na akcii je nastavený na 2,81 USD (+50 % yoy).

Ze zajímavých výsledků v tomto týdnu můžeme vypíchnout ještě Plug Power, jehož akcie vyklesaly od lednového maxima o téměř 25 %. Nebylo to ale kvůli žádným negativním zprávám. Právě naopak, společnost uzavírá jedno strategické partnerství za druhým. Nicméně takhle ostrá valuace (poměr ceny a tržeb pro rok 2021 na úrovni 63x) je v době rostoucích dluhopisových výnosů velkou přítěží. Konsensus pro čtvrtý kvartál počítá s tržbami necelých 90 milionů USD (-3 % yoy) a čistou ztrátou 30 milionů USD (-80 % yoy).

Datum vytvoření: 22/02/2021
Patria Finance

 

linkedin

komentáře
Proč si české HDP vedlo lépe než během první vlny pandemie? Za prvé, svoji roli může hrát to, že některé oblasti ekonomiky se jednoduše nedo... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Dluh zemí eurozóny překonal 97 % HDP Na průběžných číslech je jasně vidět, jak silně se na hospodaření jednotlivých s... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
Rok, na který hned tak nezapomeneme Poprvé už na jaře, kdy omezení služeb a (ne)dobrovolné odstávky v průmyslu způso... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
nepřehlédněte