Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (3. května - 7. května)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Některé trhy začátkem týdne ještě zůstávají zavřené při náhradě 1. Máje, tentokrát připadajícího na víkend. Po absenci Číny a Japonska se rozjíždí evropské obchodování bez Londýna. Následující dny znovu přinesou řadu firemních čísel, zároveň tu však podle nás budou podmínky pro návrat reflačního tématu, jež by uškodilo dluhopisům či růstovým akciím a naopak by mohlo pomoci bankám či rotaci do hodnoty.

Na vzrůstající inflaci upozornil Warren Buffett a ekonomiku při zotavení z koronakrize označil za rozpálenou do ruda. Z USA ale přicházejí také makrodata svědčící o velmi silné spotřebitelské poptávce a tento týden se čekají nové důležité statistiky.

Hned zkraje týdne vyjde index ISM z průmyslu, který má podle konsensu stagnovat na vysoké úrovni. Nedávný průzkum z Chicaga však ukázal, že se podobné indexy mohou vyhoupnout během současné euforie ještě podstatně výš. Součástí průzkumu je jako vždy i hodnocení cenových tlaků a také to je extrémně vysoko. Služby sice musely kvůli většímu dopadu uzávěr dohánět ztrátu, ale už v březnu se dostaly na podobné tempo aktivity jako průmysl a mohou pokračovat dál. V pátek nás čeká zpráva z trhu práce, pravděpodobně skoro milion vykázaných nových pracovních míst za duben a k tomu další pokles nezaměstnanosti. To by bylo dalším potvrzením, že peněženky spotřebitelů mají potenciál táhnout ceny výš.

Naopak bankéři z Fedu na svých vystoupeních budou držet linii aktuálního postoje, tlumit obavy z inflace a potvrzovat pokračující měnovou expanzi. Nemusejí být ale všichni. Třeba Robert Kaplan už mluvil o tom, že kvůli přílišnému nabírání rizika v ekonomice by Fed měl zvážit zmenšení nákupů aktiv.

Pokud mají být očekávání o inflaci jedním z klíčových témat týdne, dalším bude určitě to, nakolik se firmám svými výsledky a výhledy podaří zavděčit namlsaným investorům.

Jak je už dobrým zvykem, zhruba v polovině výsledkové sezóny se do popředí dostává Evropa. Té budou patřit zejména středa a čtvrtek, který bude navíc opepřen výsledky loňských pandemických favoritů (Roku, Peloton, Square, Cloudflare). Ze sektorového hlediska bude tento týden zajímavý především pro evropský bankovní a automobilový sektor. Postupně přibývají také výsledky z těžce zasaženého odvětví turismu, ale tady budou zajímavé spíše výhledy směrem k 2Q21 a letní turistické sezóně.

Víkend přinesl valnou hromadu Berkshire Hathaway, kde CEO a legendární investor Warren Buffett trpělivě odpovídal na otázky akcionářů. Tón ohledně aktuální ekonomické situace byl pozitivní s náznaky akcelerující inflace. Směrem k loňsku byl Buffett spíše omluvný, když označil za chybu jak jarní exit z aerolinek, tak podzimní prodej části podílu v Applu.  

ČNB zasedá ve čtvrtek a blíží se doba, kdy proběhne vážná debata o zvýšení úrokových sazeb. Utažení politiky "požadovala" minulá prognóza a zřejmě zůstane i v prognóze nové, kterou budou mít bankéři k dispozici. I tak se domníváme, že banka bude se sazbami výrazně opatrnější, zvedne je až v druhém pololetí a jejich růst nebude tak výrazný, jak aktuální prognóza naznačuje.

Ve Velké Británii jsou dnes bankovní prázdniny, takže na tamních burzách se neobchoduje. Zavřené jsou také burzy v Polsku kvůli oslavám Dne ústavy.

Datum vytvoření: 03/05/2021
Patria Finance

 

VSFS

komentáře
Velké trable slabého zlotého Tak předně je třeba říct, že na počátku depreciace zlotého byl rádoby dobře míně... Jan Čermák Analytik a ekonom ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
Proč si české HDP vedlo lépe než během první vlny pandemie? Za prvé, svoji roli může hrát to, že některé oblasti ekonomiky se jednoduše nedo... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Dluh zemí eurozóny překonal 97 % HDP Na průběžných číslech je jasně vidět, jak silně se na hospodaření jednotlivých s... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
nepřehlédněte