Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (3. srpna - 7. srpna)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Čeká nás týden nabitý daty a výsledky, ale značný vliv na dění může mít také politika. Kongres totiž stále nenašel shodu na prodloužení či náhradě mimořádné podpory v nezaměstnanosti. Neprošlo týdenní protažení starého programu, takže ten s červencem skončil. Vyjednávání o podobných klíčových zákonech se dost často vyhrocuje, na což jsme si už zvykli. Situace se může dynamicky měnit, ale obě strany si mohou kdykoli plácnout a nejistotu utnout. I proto je třeba být ve střehu, ale nepanikařit, neboť dohoda by snadno vrátila na trhy optimismus.

Momentálně to vypadá, že pod výraznějším tlakem jsou republikáni. Zatímco demokrati už v květnu protlačili svou verzi navazujícího (a štědrého) fiskálního balíku, republikáni zaspali, možná při víře, že díky odeznění koronaviru nebude další akce třeba. Přišla ale druhá vlna, nezaměstnaných je stále hodně a podle týdenních dat mohou dokonce nyní přibývat. Navíc republikáni ještě nedávno hledali shodu ve vlastních řadách, co vlastně prosazovat. Nyní chtějí vyplácet k běžným dávkám 200 USD týdně do září a pak přejít na náhradu 70 pct mzdy. Demokrati prosazují pokračování týdenního 600dolarového příplatku k dávkám až do příštího roku a vzhledem k situaci mají nyní šanci, že se výsledný kompromis bude spíše blížit jejich návrhu.

Pro akcie by štědřejší podpora byla plus, naopak prodlužování bezvýsledného jednání bude zvyšovat nervozitu. Nejhorší variantou by byla dlouhá absence náhrady za skončený balík, který zahrnoval rovněž platby místním samosprávám, pomoc s výdaji na bydlení či hypotéku a další formy podpory. Část recese, která se díky rychlé a agresivní akci vlády a centrální banky podařila odložit, by se tak mohla se zpožděním dostavit.

A nyní k makrodatům. Začátek měsíce tradičně přinese průzkumy aktivity v ekonomice i s těmi klíčovými pro USA od ISM. Tyto indexy se nečekaně rychle vyšvihly nad neutrálních 50 bodů a tentokrát se už dají čekat menší změny. Průmysl ještě může zrychlit, zatímco služby asi strmé tempo úplně neudrží.

Velkou pozornost určitě upoutá i americký trh práce. Za červenec nejspíš opět přibylo dříve nevídané množství nových pracovních míst. Odhad na úrovni 1,5 milionu je však už o hodně níž, než co jsme viděli v předchozím měsíci. Za klíčové ovšem považujeme hlavně dění v posledních týdnech, kdy začali mírně přibývat noví uchazeči o dávky v nezaměstnanosti. Tato pravidelná čtvrteční statistika může pro trhy znamenat nepříjemnost, pokud by se měla dál zvedat.

Z domácí ekonomiky dostaneme bohatý příděl dat za červen a červenec. Zasedat bude také Česká centrální banka, která by ovšem neměla s nastavením politiky nijak hýbat. Spíše slovně podpoří současné nastavení a znovu odmítne myšlenku praktického použití mimořádných nástrojů.

Podstatnou část výsledkové sezóny, minimálně té americké, již máme za sebou. 310 společností z indexu S&P 500 má odreportováno s tím, že 85 % z nich očekávání překonalo. Ve srovnání s tržními odhady jsme tedy na tom o poznání lépe, byť nad 35% meziročním propadem korporátních zisků asi nikdo nebude jásat.

Pátek patřil super-těžkým vahám technologického sektoru, které skončily kromě Googlu na výbornou. Apple (EPS +20 % yoy) překvapil prodeji svého hardware, Amazon (EPS +100 % yoy)  se poprvé dostal s mezinárodní divizí do černých čísel a Facebooku (EPS -10 % yoy) se bojkot velkých klientů takřka nedotknul. Big Tech tedy prozatím potvrzuje pozici výherce koronavirové krize, což se odráží i v ceně akcií.  

Když už se bavíme o technologiích, přes víkend se rozběhla kauza prodeje původně čínské sociální sítě TikTok americkému Microsoftu, aby se nemusela úplně stáhnout z amerického trhu. Microsoft má nyní čas do 15. září, aby se dohodl nejen na akvizici, ale také aby vyřešil, jak síť následně úplně vytáhnout z majektové struktury čínského ByteDance. TikTok má v USA odhadem 100 mil. uživatelů a je jednou z nejstahovanějších aplikací vůbec.

Z pohledu korporátních výsledků bude tento týden patřit hlavně Evropě. Pondělní ráno okořenily banky HSBC a SocGen, které mají za sebou dosti bídný 2Q20. Nás však budou v týdnu více zajímat naši sektoroví favoriti ING a UniCredit. Další důležitá oznámení přijdou např. od Deutsche Post, Siemens, Bayer, BMW, Adidas, a dalších.

Datum vytvoření: 03/08/2020
Patria Finance

linkedin

Komentáře komentáře
Státní dluh překonal hranici 3,2 bilionů korun V poměru k HDP situace vypadá mnohem příznivěji, protože se dluh pohybuje jen ok... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v březnu zůstává na cíli, v létě uvidíme další pokles Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné.  Za poměrn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš