Přejít k hlavnímu obsahu
7 dní s korunou: ČNB srší optimismem, datům navzdory
Je zde týdeník „7 dní s korunou“.

Koruna v poslední době neprožívá nejlepší období. Po předchozím oslabení zahájila týden v okolí EUR/CZK 25,57, což byla nakonec její nejsilnější hodnota, když ve zbytku týdne pokračovala ve ztrátách, které zastavila až na dnešních EUR/CZK 25,77.

K první důležité měnověpolitické události uplynulého týdne došlo ve středu, kdy americká centrální banka poprvé po deseti letech přistoupila ke snížení základní úrokové sazby. Stalo se tak v situaci, kdy americká ekonomika nevykazuje známky bezprostřední hrozby zpomalení a důvody k tomuto kroku tak byly spíše preventivní. Z rétoriky prezidenta Fedu vyplynulo, že za krokem stály hlavně obavy z dalšího vyostření mezinárodního napětí, čímž měl na mysli primárně obchodní spory mezi USA a Čínou. Trhy snížení sazeb očekávaly, jelikož bylo signalizováno se značným předstihem. Nejistota panovala spíše v tom, zda se pohnou o 25 či rovnou 50 bazických bodů. Fed se rozhodl pro první, umírněnější variantu a z následných vyjádření jeho představitelů ani nebylo jednoznačně zřejmé, zda hodlá ve snižování v blízké budoucnosti pokračovat. 

V České republice centrální banka prozatím rozhodla o zachování základní sazby na stávající hodnotě 2 %. Ani zde se nejednalo o překvapení, když z předchozích vyjádření členů rady ČNB zřetelně plynulo, že vliv svižné české inflace, která by mohla nabádat ke zvýšení, je vyvažován vnějšími riziky spojenými s obchodními válkami či neřízeným brexitem. Za této situace tak banka preferuje konzervativní cestu stability.

ČNB zároveň zveřejnila svoji novou makroekonomickou prognózu, která byla poprvé opřena o upravenou verzi predikčního modelu. České ekonomice předpovídá mírně rychlejší růst, když odhad pro letošní rok upravila z 2,5 na 2,6 % a pro rok 2020 z 2,8 na 2,9 %. ČNB se v tomto ohledu znatelně liší od naší predikce, která počítá s 2,4 % letos, následovanými zpomalením na 2,2 %. Tento rozpor lze vysvětlit optimistickým odhadem ČNB pro ekonomický výkon eurozóny, které věstí pro příští rok zrychlení růstu na 1,5 %, z čehož usuzuje na růst českého exportu o plných 7 %, a to navzdory tomu, že počítá s posilováním koruny skrz EUR/CZK 25,00. My tento optimismus nesílíme, když pro eurozónu očekáváme pro letošek růst na úrovni 1,1 %, následovaný zpomalením na 1,0 % v roce 2020. 

Česká měna se v tomto týdnu může dostat pod další tlak, když USA s Čínou již nepokrytě odstartovaly nejen obchodní, ale nově i měnový souboj, což je špatnou zprávou pro všechny otevřené ekonomiky. Další úder by mohl přijít s daty o českém průmyslu a zahraničním obchodu, kde poslední hodnoty předstihových indikátorů nedávají mnoho naděje na pozitivní překvapení, spíše naopak. 

Autor: Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank

 

Datum vytvoření: 05/08/2019

linkedin

Komentáře komentáře
Tři zajímavosti v slabším půlprocentním nárůstu HDP Podle ČSÚ především pokračující oživení spotřeby domácností a v menší míře inves... Jaromír Šindel, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user Jaromír Šindel
Česká ekonomika si drží tempo Je to sice nejrychlejší růst za více než dva roky, ale přece jenom jde o číslo o... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Kdy začnou Ameriku (reálně) bolet celní tarify? K významné redukci obchodní výměny na trase Washington-Peking došlo od 10. dubna... Dominik Rusinko, hlavní ekonom ČSOB Private Banking
Profile picture for user Dominik Rusinko