Přejít k hlavnímu obsahu
7 dní s korunou: Koruna si své zisky neudržela
Je zde týdeník „7 dní s korunou“.

Koruna do posledního čtvrtletí tohoto roku vstoupila na hodnotě
EUR/CZK 25,80, tedy v souladu s naší prognózou. Následně zažila krátké epizody mírného posilování, ovšem tyto byly z větší části zahlazeny brzkými korekcemi. Mezi dobé zprávy pro českou měnu patřil například směrem nahoru zrevidovaný výsledek německého PMI ze zpracovatelského sektoru, či lepší finální odhad růstu českého HDP ve druhém čtvrtletí. Na trhy se rovněž vkrádal opatrný optimismus ohledně uklidnění rozepře mezi USA a Čínou.

Koruna tak tento týden zahajovala poblíž hodnoty EUR/CZK 25,73, nicméně pondělní ráno přineslo vystřízlivění – USA s Čínou opět zostřily rétoriku, český průmyslový pokles předčil očekávání, německé tovární objednávky odepsaly 6,7 % meziročně a evropský index sentimentu Sentix propadl na úroveň -16,8, tedy nejnižší od roku 2013. Koruna se tak vrátila do okolí EUR/CZK 25,78.

V nejbližších dnech nás čekají data o českých maloobchodních tržbách, které by měly potvrdit nadále dobrou náladu českých spotřebitelů. Též se dozvíme údaj o zářijové inflaci, která podle nás dosáhne meziročně hodnoty 2,7 %, trh pak očekává 2,9 %. Po posledním zasedání bankovní rady ČNB, které trhy poněkud zaskočilo diskuzemi o možnosti zvýšení sazeb, by mohla vyšší než očekávaná inflace tyto spekulace znovu oživit a dočasně podpořit i českou měnu. Podle nás ovšem ke zvýšení sazeb v tomto cyklu již nedojde a podpora pro korunu z tohoto směru bude postupně mizet.

Z Německa přijdou informace o tamní průmyslové výrobě za srpen. Že se tamní průmysl nachází v obtížné situaci, trhy již nějakou dobu berou za dané, a odpovídá tomu i očekávání na meziroční pokles o 4,3 %. Německá ekonomika ovšem v poslední době nezřídka přinášela negativní překvapení, a pokud by k dalšímu došlo i v tomto případě, může se koruna vzhledem k české provázanosti s německým průmyslem ocitnout pod tlakem.

Ostře sledován bude i údaj o americké inflaci, kde se čeká 1,8 % v souhrnu a 2,4 % u jádrové složky. Americký Fed je podle dostupných informací rozpolcen mezi dalším snížením sazeb a jejich stabilitou a data o inflaci tak mohou být pověstným jazýčkem na vahách. Americký trh práce v minulém týdnu přinesl rozporuplné signály, když sice nezaměstnanost klesla na rekordní minima, ovšem tvorba nových míst poněkud ztrácela dech. Jelikož trh práce jasné vodítko neposkytl, inflace může být cennou nápovědou.

Autor: Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank

 

 

Datum vytvoření: 07/10/2019
komentáře
Rekordní zájem o státní dluhopisy Jen v dubnu se MF podařilo na trhu prodat dluhopisy za 252 mld. korun a vedle zí... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
Jak dopadne bitva „jihu proti severu“ o záchranný fond EU? Zdá se ovšem, že na severu Evropy nový návrh narazí. Hlasy proti zaznívají z Niz... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Propadlo české HDP více než německé? Investoři se v tuto chvíli zjevně dívají za mizerná aktuální čísla a věří, že dí... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
nepřehlédněte