Přejít k hlavnímu obsahu
7 dní s korunou: Koruna slaví třicetileté výročí na silných úrovních
Ve středu (8. února) slaví česká koruna 30 let od měnové odluky, kdy ještě několik týdnů po rozdělení Československa byly oba státy „svázány“ společnou měnou. Slovenská koruna zanikla v roce 2009, kdy naši východní sousedé začali platit eurem.
7 dní s korunou

To česká koruna na začátku roku 2009 již plně pociťovala negativní dopady zhoršeného globálního sentimentu a obchodovala se poblíž 27,0 EUR/CZK. Ještě o půl roku dříve přitom dokázala na několik dní prolomit hranici 23,0 EUR/CZK. To ukazuje, jak překotný kurzový vývoj může být. V minulém týdnu ale koruna žádné velké drama nezažila, a navzdory zasedání ČNB, ECB a Fedu zůstala v úzkém pásmu mezi 23,7-23,8 EUR/CZK.

Za hranici 23,8 EUR/CZK oslabila koruna až dnes ráno s ohledem na silná páteční data z amerického trhu práce, které nahrávají přísnějšímu přístupu Fedu. Zatímco po středečním zasedání americké centrální banky začala větší část trhu věřit, že již v březnu přijde poslední letošní hike, po výrazném překvapení v počtu vytvořených pracovních míst se sentiment posunul ke dvěma letošním navýšením.

To ostatně naznačil na tiskové konferenci i předseda Powell navzdory tomu, že tempo hiků zpomalilo podruhé v řadě. Posledním velkým jestřábem „v akci“ tak zůstává prezidentka ECB Lagarde. Tempo zvyšování zůstalo v eurozóně stejné (+50bb) a přišel i slib ve stejné rychlosti pokračovat na březnovém meetingu. Na rozdíl od Fedu, Bank of England a samozřejmě i ČNB začala ECB se zvyšováním sazeb relativně pozdě a má tak aktuálně před sebou ještě největší kus práce. To na jednu stranu může nahrávat měnám v evropském regionu, ale i vést k přelévání pozornosti ze středoevropských měn zpět k euru s tím, jak bude docházet k narovnávání úrokového diferenciálu. 

Na pátečním setkání ČNB s analytiky mj. zaznělo, že bankovní rada ponechává ve svých rozhodnutích větu o „zabraňování volatility“ právě i kvůli obavám ohledně reakce trhu na její odstranění. K reálným intervencím přitom již od konce loňského září nedochází. Negativní dopady na export považuje guvernér Michl za druhotné a silnou korunu on osobně vidí jako základní nástroj pro rychlejší ovlivnění cenové hladiny v porovnání obecně se sazbami. Vzhledem k tomu, že tento vývoj domácí centrální bance vyhovuje, je pravděpodobné, že v krátkodobém horizontu přizpůsobí své vyjadřování tak, aby držela korunu na silnějších úrovních, než by reálnému makroekonomickému vývoji odpovídalo.

Autor: Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Datum vytvoření: 06/02/2023

linkedin

Komentáře komentáře
Realitní trh korigoval ve druhém kvartále výrazněji... Při ní totiž nejde jen o absolutní úroveň nominálních cen nemovitostí, ale přede... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Pád inflace zpomaluje Ve srovnání s červencem se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,2 %, a to především z... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Rozkolísané koruně chybí garance ČNB Minulý týden ovšem potvrdil naši tezi o větší zranitelnosti tuzemské měny, když ... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko