Přejít k hlavnímu obsahu
Bilance zboží a služeb udržela běžný účet v přebytku
Běžný účet platební bilance v listopadu minulého roku zůstal v přebytku, ve kterém pravděpodobně bude pokračovat i v prosinci. Přebytek byl dán hlavně výrazným saldem bilance zboží a služeb (36,7 mld. Kč).

Naopak negativně působil již tradiční odliv dividend do zahraničí ve výši 17,8 mld. Kč. Za prvních jedenáct měsíců minulého roku tak skončil běžný účet v přebytku 37,7 mld.

Kladnému běžnému účtu nahrává slabší koruna a krátkodobé oživení exportu v závěru minulého roku. Nicméně v tomto roce očekáváme, že koruna posílí a přebytek zahraničního obchodu opět poklesne. V prvním čtvrtletí však bude běžnému účtu nahrávat přestávka v odlivu dividend do zahraničí, která je tradiční brzdou celkové bilance. Listopadový finanční účet vykázal téměř vyrovnané saldo. Přiliv zahraničních investic v posledních měsících viditelně stagnuje, ale naopak opět vzrostly investice nerezidentů do tuzemských dluhopisů bank a podniků.

Podle naší prognózy by přebytek běžného účtu za celý rok 2018 měl dosáhnout 45 mld. Kč, což by znamenalo meziroční pokles o necelých patnáct miliard. V tomto roce pak přebytek dále poklesne na 30 mld. Kč.

Zdroj: Raiffeisenbank

 

 

Datum vytvoření: 14/01/2019

linkedin

Komentáře komentáře
Inflace v květnu skončila nad odhadem, čeká nás vysoká volatilita Za květnovým překvapením jsou opět do značné míry velmi volatilní potraviny, kte... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Silnější růst HDP v prvním čtvrtletí nepřináší dezinflační zlom Silnější růst ekonomiky zůstává spojen s proinflačním tlakem jednotkových mzdový... Jaromír Šindel, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user Jaromír Šindel
Růst mezd v české ekonomice zpomaluje Tempo mezd ve srovnání s rokem 2024 evidentně zpomaluje, a to mimo jiné v důsled... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek