Přejít k hlavnímu obsahu
Česká spořitelna: Více než pětinu nově uzavřených hypoték tvoří mladí lidé do 30 let
Na rekordním zájmu o nové hypotéky, které v březnu 2021 uzavřeli klienti České spořitelny meziročně dvakrát více (počet nových hypoték dosáhl hodnoty 3277 a objem činil 10,5 miliardy korun), se významně podíleli i žadatelé z řad mladší generace. Podle aktuálních dat České spořitelny tvoří v posledních měsících více než pětinu (na konci letošního března 22,4 %) ze všech schválených úvěrů na bydlení právě mladí lidé do 30 let.
young people

Loňský rok byl pro Českou spořitelnu z pohledu nově uzavřených hypoték mimořádně úspěšný a rostoucí zájem o nové bydlení pokračuje i v prvních měsících letošního roku. Za první tři měsíce (leden - březen) dosáhl objem nových hypoték 23,8 miliardy korun, což je o 54 % více než za stejné období před rokem. Průměrná výše hypotečního úvěru u mladých lidí do 30 let se za poslední dva roky zvýšila o 40 %, a to ze dvou milionů
na 2 800 000 korun.

„Vysokému zájmu o úvěry na bydlení pomohla řada faktorů spojená s koronavirem - nejen zrušení daně z nabytí nemovitosti, ale i nízké úrokové sazby a poptávka po refinancování hypoték od konkurenčních bank a samozřejmě kvalitní poradenské služby v pobočkách a v síti našich hypotečních specialistů,“ říká Filip Belant, šéf tribu Bydlení v České spořitelně.

Na celkovém počtu žádostí o hypotéky se v loňském i letošním roce významným způsobem promítá refinancování. „Přibližně každá čtvrtá z našich hypoték je výsledkem refinancování původně konkurenční hypotéky. Refinancování je jednoznačně fenoménem loňského roku a pokračuje i v prvních měsících letošního roku, tradičně o něj klienti projevují zájem v době nízkých úrokových sazeb. Domnívám se, že jsme nyní na špici tohoto fenoménu,“ poznamenává Filip Belant.

Mezi klienty je také patrný rostoucí zájem o dlouhodobé fixace. Zatímco před pár lety klienti nejčastěji volili pětiletou fixaci u nových hypoték, v loňském roce Česká spořitelna zaznamenala zvýšený zájem o delší fixace na 8 let a více. „Vzhledem k předpokládanému pozvolnému růstu úrokových sazeb lze očekávat, že zájem o dlouhé fixace na 8 či 10 let se bude nadále zvyšovat. Proto je klientům v rámci poradenství rozhodně doporučujeme,“ dodává Filip Belant. 

Z dat Spořitelny vyplývá, že mladí lidé ve věku 18-30 let nejčastěji v žádosti o hypotéku zmiňují jako účel koupi vlastního bydlení (68 %), následuje výstavba (14 %), refinancování (11 %) a rekonstrukce (7 %). U starších žadatelů nad 30 let je tento poměr trochu odlišný. Hypoteční úvěr za účelem bydlení ve vlastním uvádí (49 %), refinancování (30 %), výstavba (11 %) či rekonstrukce a jiné důvody 10 %. Polovina mladých lidí do 30 let nemá při schválení úvěru spoludlužníka (52 %), jednu osobu, která má stejné povinnosti jako dlužník, uvádí 44 %. 

Nejvíce hypotečních úvěrů čerpají mladí lidé do 30 let, kteří mají trvalou adresu ve Středočeském kraji, v Praze, v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. „Nejvíce vzrostl zájem o hypotéky v krajích s nejvyšším počtem obyvatel ČR, což souvisí především s dostupností pracovních příležitostí, zároveň bydlení ve Středočeském kraji je cenově dostupnější než v Praze. Fakt, že roste zájem o bydlení zejména v okolí hlavního města, potvrzují i data Českého statistického úřadu, která sledují saldo stěhování podle okresů. Na 1000 obyvatel se do Středočeského kraje v letech 2005-2017 přistěhovalo o 9 lidí více, než se odstěhovalo,“ doplňuje hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Datum vytvoření: 29/04/2021

 

VSFS

komentáře
Velké trable slabého zlotého Tak předně je třeba říct, že na počátku depreciace zlotého byl rádoby dobře míně... Jan Čermák Analytik a ekonom ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
Proč si české HDP vedlo lépe než během první vlny pandemie? Za prvé, svoji roli může hrát to, že některé oblasti ekonomiky se jednoduše nedo... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Dluh zemí eurozóny překonal 97 % HDP Na průběžných číslech je jasně vidět, jak silně se na hospodaření jednotlivých s... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
nepřehlédněte