Přejít k hlavnímu obsahu
EGAP více než zdvojnásobil zisk na 1,8 miliardy korun
Státní exportní pojišťovna EGAP uzavřela v loňském roce hospodaření se ziskem 1,8 miliardy korun. To je více než dvojnásobný nárůst zisku oproti roku 2022 (832 milionů korun) a vůbec nejvyšší hodnota ve 32leté historii pojišťovny. Rekordní zisk je potvrzen auditorem. Prostředky plánuje pojišťovna využít jako kapitálový polštář pro další podporu českého exportu.
EGAP

„Velkou částí se na hospodářském výsledku pojišťovny podílejí vymožené pohledávky z pojistných událostí. Z nich se v loňském roce podařilo získat téměř 1,3 miliardy korun,“ vysvětluje předseda představenstva EGAP David Havlíček.

Pro historicky příznivou bilanci je podstatné také zdravé obchodní portfolio pojišťovny. Ta je interpretována ukazatelem takzvané pravděpodobnosti selhání, tedy s jakou pravděpodobností v horizontu jednoho roku selže jistá část portfolia. V předešlých letech se hodnota pohybovala mezi 1,5 až 2,5 %. Jeho rizikovost se díky většímu rozložení případů v zemích i odvětvích podařilo výrazně snížit. „Portfolio je nyní nejzdravější v historii. Ukazatel pravděpodobnosti selhání se dostal pod 1 %, a to je nejnižší hodnota, kterou jsme kdy měli,“ uvedl Havlíček.

Celkový hospodářský výsledek podpořilo také meziroční snížení provozních nákladů pojišťovny o 5 %. „Konsolidační balíček vlády se nás jako pojišťovny přímo netýkal, ale cítili jsme morální potřebu se k úsilí připojit. Zeštíhlili jsme organizační strukturu a zefektivnili některé procesy, což vedlo ke snížení provozních nákladů o 5 %,“ dodává Havlíček.

Střídmé hospodaření ovšem nikterak negativně nezasáhlo do obchodních aktivit EGAP. Ty byly v uplynulém roce nejobjemnější od roku 2012. Exportní pojišťovna loni pojistila či zaručila vývoz zboží a investic českých firem v objemu 69 miliard korun, což je zároveň druhý nejlepší obchodní výsledek od vzniku pojišťovny. Dosažen byl především chutí firem investovat a vysokou mírou rizika ve světě.

Do obchodních výsledků se kromě tradičních produktů promítl také záruční program EGAP Plus, kterým pojišťovna v roce 2023 pomáhala načerpat likviditu od komerčních bank. Šestimiliardový rozpočet garancí byl vyčerpán již během prvních devíti měsíců roku. Úvěry s pomocí EGAP získali například čeští výrobci letadel, bicyklů či automobilových světlometů. 

Loni poprvé mohly využít pojištění provozních a investičních úvěrů takzvaně vývozně orientované podniky. Tedy české firmy, jejichž tržby plynou alespoň ze čtvrtiny z exportu. Úvěr zhruba za 2,5 miliardy tak získal výrobce hydraulických hadic pro automobilový průmysl, který na Ostravsku staví nový výrobní závod s ekologickým provozem.

Další novinkou uplynulého roku byla možnost pojištění vývozu na Ukrajinu krytá Fondem Ukrajina. K dnešnímu dni přijala pojišťovna 4 desítky žádostí v celkovém objemu přes
400 milionů korun. S exportéry dosud podepsala desítku smluv, převážně na pojištění vývozu zemědělské techniky a potravin.

Datum vytvoření: 12/04/2024

linkedin

Komentáře komentáře
Vláda hospodaří v půli roku s deficitem 152 miliard, výhled je ale nejistý Inkaso roste jak v případě daní z příjmů fyzických (+13,9 %), tak i právnických ... Dominik Rusinko, hlavní ekonom ČSOB Private Banking
Profile picture for user Dominik Rusinko
ČNB si dává přestávku Předpokládám, že jde o přestávku, nikoliv konec politiky uvolňování měnové polit... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Ekonomika ani v červnu zatím nehlásí potíže s americkými cly Celkový indikátor důvěry podnikatelů sice lehce poklesl (o 1 bod na úroveň 100),... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš