Přejít k hlavnímu obsahu
Evropský kapitál v České republice dosahuje bilionu korun
Celková výše základního kapitálu českých společností dosahuje 2,1 bilionu korun. Český kapitál v tuzemských společnostech přitom činí 846 miliard korun, zatímco zahraniční kapitál dosahuje 1,25 bilionu korun a tvoří tak 60 % veškerého kapitálu v českých společnostech. Celý jeden bilion korun přitom pochází ze zemí Evropské unie, z toho 877 miliard ze zemí eurozóny. Kapitál ze zemí EU tak tvoří 48 % veškerého kapitálu firem v České republice a dokonce 80 % veškerého zahraničního kapitálu v České republice. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF na základě dat aplikace Cribis zveřejněných na portálu www.informaceofirmach.cz.

Ze 468 tisíc společností s dohledatelným většinovým vlastníkem jich má pouze desetina (48,5 tisíce společností) majitele ze zemí Evropské unie. Těchto 10 % společností se však na základním kapitálu společností v České republice podílí 48 %. Většina kapitálu ze zemí Evropské unie přitom zároveň pochází ze zemí eurozóny. Z jednoho bilionu korun pochází ze zemí platících eurem kapitál ve výši 877 miliard korun, tedy 88 %. Další desetina společností má potom zahraniční majitele ze zemí mimo Evropskou unii. Tyto společnosti se na základním kapitálu firem v České republice podílejí celkem 12 %. Zbývajících 80 % společností je v českých rukách a na základním kapitálu firem v ČR se podílí 40 %.

 „Diskuze o podnikání zahraničních firem v České republice dlouhodobě neodpovídá reálné síle kapitálu z jednotlivých zemí. Před volbami do Evropského parlamentu jsme se proto rozhodli podívat na reálnou sílu zahraničního kapitálu v ČR. Ukazuje se, že kapitál ze zemí Evropské unie je pro Českou republiku naprosto klíčový. Naopak diskutovaný čínský kapitál tvoří jen necelé procento veškerého zahraničního kapitálu. V rámci kapitálu z Asie jsou významnější například investice z Japonska či Jižní Koreje,“ říká Jan Cikler, vedoucí datového oddělení společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Největší roli hraje pro Českou republiku tradičně kapitál z Německa, který s objemem 354 miliard korun tvoří 28 % zahraničního kapitálu a 17 % veškerého kapitálu v České republice. Německého zahraničního vlastníka má přitom pouze 7 653 společností (1,6 % všech firem v ČR). Následuje kapitál z Nizozemska, Lucemburska, Rakouska a FrancieV současnosti velmi diskutované firmy s britskými vlastníky se podílejí na základním kapitálu českých firem necelými 3 % a na celkovém počtu firem v ČR potom necelými 4 %.

Ze společností, které mají zahraničního majoritního vlastníka, jich nejvíce patří subjektům z Ruska (12 813), Slovenska (11 331), Ukrajiny (11 279) a Německa (7653). Společnosti vlastněné ruskými subjekty tvoří 13 % firem se zahraničním vlastníkem, ale na zahraničním kapitálu se podílejí pouze 0,6 %. Firmy se slovenskými a ukrajinskými vlastníky tvoří v obou případech 12 % společností se zahraničním vlastníkem. Ty se slovenským majitelem se na zahraničním kapitálu podílejí 2,9 %, zatímco firmy s ukrajinskými majiteli se na zahraničním kapitálu podílejí pouze 0,25 %. „Ruští a ukrajinští majitelé jsou dlouhodobě typičtí tím, že vlastní velké množství drobných firem. Zatímco počet společností s ukrajinským vlastníkem v posledních letech roste, počet firem s ruským vlastníkem naopak mírně klesá,“ doplnil Jan Cikler.

 

Datum vytvoření: 22/05/2019

linkedin

Komentáře komentáře
Tři zajímavosti v slabším půlprocentním nárůstu HDP Podle ČSÚ především pokračující oživení spotřeby domácností a v menší míře inves... Jaromír Šindel, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user Jaromír Šindel
Česká ekonomika si drží tempo Je to sice nejrychlejší růst za více než dva roky, ale přece jenom jde o číslo o... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Kdy začnou Ameriku (reálně) bolet celní tarify? K významné redukci obchodní výměny na trase Washington-Peking došlo od 10. dubna... Dominik Rusinko, hlavní ekonom ČSOB Private Banking
Profile picture for user Dominik Rusinko