Přejít k hlavnímu obsahu
Nejvíce pracovních míst do světové ekonomiky přinášejí podnikatelé
Nejvíce pracovních míst v ekonomice vzniká díky podnikatelům a jejich podnikatelským aktivitám. Podle aktuálního průzkumu poradenské společnosti EY Global Job Creation and Youth Entrepreneurship Survey 2015, hodlá v příštích dvanácti měsících přijmout další zaměstnance až téměř polovina z nich (47 %).

Průzkum, jehož cílem bylo zmapovat přínos podnikatelů a jejich podnikání pro globální trh práce, oslovil ve 13 zemích světa 2 144 podnikatelů. Položené otázky se týkaly jejich plánů v oblasti zaměstnanosti a výhledu ekonomiky. Druhou skupinu respondentů tvořilo 2 807 mladých lidí pocházejících ze stejných zemí. Průzkum se dotazoval na jejich podnikatelské ambice a překážky, které jim brání ve spl, přičemž zjistil, že svůj byznys si chce v některé etapě své kariéry otevřít dokonce až 65 procent dotázaných.

Čísla výzkumu ostře kontrastují s plány vrcholových manažerů velkých společností, jejichž názory a postoje zmapoval aktuálně jiný globální průzkum EY, Barometr investiční důvěry. Podle něho hodlá vytvářet nová pracovní místa jen 29 % dotázaných velkých společností. 

„Globální ekonomika je sice na cestě k oživení, nicméně hospodářský růst je zatím jen slabý. Přitom jedna z možností, jak ho výrazněji posílit – podpora podnikatelů – zůstává často opomíjená. Pokud jde o důvěru v ekonomiku a nabírání nových zaměstnanců, podnikatelé se už tradičně vymykají globálním trendům, a náš průzkum tento fakt opět potvrdil. Zaslouží si, aby s nimi stát i celá byznysová sféra víc spolupracovaly a vytvářely jim optimální podmínky pro úspěšný rozvoj.“ upozorňuje Magdalena Souček, vedoucí partnerka společnosti EY v České republice a střední a jihovýchodní Evropě.

Podnikatelé mají stále větší zájem o zahraniční zaměstnance

Podnikatelé se při nabírání nových zaměstnanců stále častěji obracejí do zahraničí. V příštím roce se k tomu chystá 47 % oslovených podnikatelů, přičemž největší je toto procento v rozvíjejících se ekonomikách, konkrétně v severní Africe (74 %), v Číně (68 %) a Indii (63 %). Mladí jsou v tomto směru odvážnější, nábor zahraničních pracovníků plánuje 69 procent oslovených podnikatelů v kategorii do 35 let. Nezabrání jim v tom ani nedostatečný přístup k financím či jiné negativní ekonomické faktory, což jsou právě dvě překážky v podnikání, které oslovení mladí lidé uvádějí nejčastěji. 

Datum vytvoření: 11/06/2015
-- Redakce

CFA society forecasting dinner 2020

komentáře
Inflace na osmiletém maximu Lednový inflační skok jde na vrub především potravinám a alkoholu. V přípa... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
Penzijní systém v centru zájmu I když všechny tři varianty můžou být na první pohled pro stát lákavé, pro... Jana Brodani výkonná ředitelka AKAT ČR
Profile picture for user Jana Brodani
ECB startuje velkou revizi měnové politiky, co čekat? Za prvé půjde o vyjasnění definice inflačního cíle. V posledních měsících ... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
nepřehlédněte