Přejít k hlavnímu obsahu
Nezaměstnanost zaznamenala mírný sezónní nárůst
Podíl dosažitelných nezaměstnaných osob v ČR na populaci ve věku 15 – 65 let v červenci vzrostl na hodnotu 2,7 %. Došlo tak k mírnému sezónnímu nárůstu vlivem příchodu nových absolventů na trh práce.

Počet dosažitelných nezaměstnaných se zvýšil o 10 307 na 186 198. Celkový počet nezaměstnaných činil 205 120, tj. o 9 397 více než v předchozím měsíci. Na jedno volné místo v průměru připadalo 0,59 uchazeče, tedy nepatrně více v porovnání s červnem. Přesto počet volných míst stále výrazně převyšuje počet uchazečů. Situace na trhu práce je tak i nadále velmi utažená.

Nejvyšší nezaměstnanost byla zaznamenaná již tradičně v okresech Karviná (6,7 %) či Ostrava-město (5,2 %). Největší počet uchazečů na jedno pracovní místo vykázala Karviná (5,5) a Sokolov (2,7). Pracovních míst bylo nejvíce vytvořeno v Praze a v dalších velkých městech.

Minulý měsíc došlo k prvnímu meziměsíčnímu poklesu počtu volných pracovních míst od zimy 2016. Přitom letní měsíce jsou charakteristické zvýšenou poptávkou po nových pracovnících především kvůli sezónním pracím v zemědělství či stavebnictví. Poslední letní pokles počtu pracovních míst byl zaznamenán v roce 2013. Tento měsíc však došlo k jejich opětovnému nárůstu a červnový propad se tak vyrovnal. Volných pracovních míst bylo v červenci dokonce nepatrně více než v květnu. Prozatím se tedy nepotvrdilo, že by šlo o dlouhodobější trend, který by naznačoval, že by se globální nejistoty a riziko výraznějšího zpomalení Německa a potažmo Česka začalo propisovat do očekávání zaměstnavatelů. V takovém případě by již neměli tendenci nabírat nové zaměstnance v doposud pozorovaném množství.

Nezaměstnanost dosáhla v prvních sedmi měsících tohoto roku extrémně nízkých hodnot, což značí, že pozdější fáze hospodářského cyklu se do míry nezaměstnanosti stále ještě nezačala propisovat. Odhadujeme, že průměrná míra nezaměstnanosti v tomto roce dosáhne 3,1 % a i nadále by měla zůstat nejnižší v rámci Evropské unie. Ani absolventi, kteří vstoupili na trh práce se začátkem prázdnin, nepřinesli výrazné uvolnění. Nedostatek pracovníků bude i nadále vyvíjet tlak na růst mezd, které si i v letošním roce udrží svižnou dynamiku lehce nad 7 %, o čemž nás přesvědčil výsledek za první čtvrtletí, kdy průměrná nominální mzda vzrostla o 7,4 %. Růst mezd se tedy i v nejbližším období udrží na vysokých hodnotách, přestože růst ekonomiky již zpomaluje.

Autor: Eliška Jelínková, analytička Raiffeisenbank

 

Datum vytvoření: 08/08/2019
komentáře
Evropské vlády mluví o „New deal”, realita je však zcela jiná Je třeba si uvědomit, že dnešní pandemická krize je v mnoha ohledech specifická.... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB dál uvolňuje úvěrové podmínky A tím je především opuštění druhého ze tří stávajících parametrů při poskytování... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
Je německý záchranný balík skutečně „chytrý”? Co však udělat v druhé fázi krize, kdy v rozmrzajících ekonomikách půjde o to „c... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
nepřehlédněte