Přejít k hlavnímu obsahu
Obchodníci v Česku si v prvním čtvrtletí polepšili, nejvyšší tržby jsou na internetu
Tržby českých maloobchodníků stouply v dubnu meziročně o 6 procent, což odpovídá meziměsíčnímu růstu o 0,8 procenta. Dlouhodobě nejrychlejší růst tržeb (19 %) zaznamenaly prodeje prostřednictvím internetu nebo zásilkové služby.

Dvouciferný růst tržeb vykázaly také specializované prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (14,6 %). Tržby za počítačové a komunikační zařízení se zvýšily o 9,2 %, za oděvy a obuv o 8,4 %, za farmaceutické, zdravotnické a kosmetické zboží o 5,8 % a výrobky pro domácnost o 4,9 %. Prodej potravin v nespecializovaných prodejnách vzrostl o 4,1 %.

Právě, co se týče oděvů, představoval duben přelomový měsíc. Obchodníci s oblečením a obuví se po delší době dočkali, když se v důsledku změny sezóny konečně zvýšil zájem o jejich zboží. Téměř stejná výše růstu maloobchodního prodeje byla zaznamenána i u prodejců s motorovými vozidly, včetně obchodu, oprav a údržby motocyklů. V meziročním srovnání zde maloobchod vzrostl o 8,0 procent. Nicméně ještě v březnu se auta prodávaly téměř dvakrát více.

Rostoucí úspěchy automobilových prodejců šly první tři měsíce roku ruku v ruce s jejich finančním ohodnocením. Zaměstnanci ve velkoobchodě a maloobchodě (včetně oprav a údržby motorových vozidel) se mohli těšit z jednoho z nejvyšších růstů nominální mzdy napříč odvětvími, a to konkrétně o 3,5 %. Průměrně tak tito zaměstnanci našli na svých výplatních páskách finanční ohodnocení ve výši 23 707 Kč. Naopak v oblastech, kde se již dlouhodobě průměrná mzda nachází v blízkosti částky 50 000 Kč, došlo k meziročnímu poklesu. Mzdy zaměstnanců v informačních a komunikačních činnostech nominálně poklesly o 0,6 % a u zaměstnanců v peněžnictví a pojišťovnictví dokonce o 2,4 %. Průměrná nominální měsíční mzda pak stoupla o 2,2 % na 25 306 korun.

Z regionálního hlediska se nominální mzdy meziročně zvýšily ve všech krajích. Nicméně na průměrnou mzdu si mohli teoreticky šáhnout pouze zaměstnanci v Praze a ve Středočeském kraji. Daleko k průměru ovšem neměli ani pracovníci v Jihomoravském kraji, kterým k dosažení průměrné mzdy chybělo necelých 500 Kč, a také v Plzeňském kraji, kde se od průměru vzdalovali o méně než 900 Kč.

Veškeré aspekty vývoje české ekonomiky naznačují, že situace by měla být v letošním roce v České republice jen a jen lepší. Lehkou vadou na kráse je právě relativně pomalý nominální růst mezd, což není v současné době problém, kterému by čelila pouze česká ekonomika. Pokud ale ekonomické oživení bude dále prorůstat do ostatních sfér ekonomiky, růst průměrné mzdy v budoucnu náležitě zrychlí.

Datum vytvoření: 09/06/2015
-- Redakce

CFA society forecasting dinner 2020

komentáře
Inflace na osmiletém maximu Lednový inflační skok jde na vrub především potravinám a alkoholu. V přípa... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
Penzijní systém v centru zájmu I když všechny tři varianty můžou být na první pohled pro stát lákavé, pro... Jana Brodani výkonná ředitelka AKAT ČR
Profile picture for user Jana Brodani
ECB startuje velkou revizi měnové politiky, co čekat? Za prvé půjde o vyjasnění definice inflačního cíle. V posledních měsících ... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
nepřehlédněte