Přejít k hlavnímu obsahu
Pokladny nové generace umožní přijímat bezkontaktní platby i drobným živnostníkům
Díky moderním technologiím, kterými jsou vybaveny nové elektronické pokladny, mohou přijímat bezkontaktní platby už i drobní živnostníci v terénu. Zároveň jsou tato zařízení připravena na případnou elektronickou evidenci tržeb.

V listopadu 2014 spustila podporu mobilních platebních terminálů (mPOS) ČSOB a Era ve spoluprácí s O2. Na současných, nových pokladnách spolupracuje Česká spořitelna, Vodafone, MasterCard a technologická společnost Wincor Nixdorf.

Pokladny umožní jejich majitelům přijímat bezkontaktní platby a zároveň vystavovat elektronické účtenky během několika málo vteřin. Také v případě schválení zákona o elektronické evidenci tržeb, umožní živnostníkům okamžité odesílání informací o tržbách na Finanční správu.

Připraveny jsou hned tři druhy pokladen, vycházející z velikosti a potřeb podnikatelských subjektů, kteří je budou využívat.

Vodafone ePokladna

Pokud má podnikatel už dnes chytrý telefon či tablet, nepotřebuje žádné další zařízení – jednoduše si na stávající zařízení nainstaluje aplikaci a používá ji k elektronické evidenci tržeb. Toto základní řešení je ideální pro obchodníky v terénu, např. prodejce na trzích. Aplikaci lze také spojit s mobilním platebním terminálem (tzv. mPOS) a přijímat kromě hotovosti i platební karty. K zařízení lze napojit kapesní tiskárnu s bateriovým napájením, které umožní rychlý a finančně nenáročný tisk účtenek. Cena tohoto řešení se bude pohybovat v řádu nižších sto korun měsíčně.

Mobilní platební terminál České spořitelny (mPOS)

Platební terminál, který komunikuje prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu nebo tabletu, funguje jako jednoduchý pokladní systém. Obchodníci mohou přijímat platby kontaktními i bezkontaktními kartami, ale i NFC telefony, stickery, apod.  Je vhodný pro drobné živnostníky – tam, kde je nutná mobilita, rychlost, jednoduché řešení a komfort ovládání. Cena za zařízení, které se stává majetkem obchodníka, je v řádu nižších tisíců korun. Poplatek za autorizaci a zpracování transakcí pak záleží na využití mPOSu (průměrná výše transakce a jejich počet).

Zařízení Albert

Interaktivní multifunkční zařízení od společnosti Wincor Nixdorf je vhodné pro restaurace a větší kamenné prodejny. Albert se bude prodávat jako samostatné zařízení, a to kvůli možnosti dalších integrovaných funkcí, jako je bezpečný multifunkční terminál pro akceptaci platebních karet. Cena základní konfigurace činí 28 000 korun bez DPH. V plné verzi je možné zařízení pořídit do 34 000 korun bez DPH. Při využití služeb dalších obchodních partnerů je možné cenu snížit až na polovinu.

Obliba platit kartami v Česku stoupá

 

Platby kartou jsou v dnešní době čím dál tím oblíbenější. Počet bankovních karet se neustále zvyšuje – v České republice je aktuálně více než 11 milionů platebních karet a lidé jimi jen v loňském roce zaplatili 326,4 miliardy korun. Jednou českou platební kartou tak bylo v roce 2014 u domácích obchodníků zaplaceno v průměru 29 594 korun.

Podle posledního průzkumu MasterCard MasterIndex přijde více než třetině lidí obvyklé platit kartou částku nižší než 50 korun a 72 % těch, kteří pravidelně kartou platí, upřednostňují bezkontaktní platby.  Tato čísla potvrzuje také Ronald Katona z ČSOB, podle kterého stoupl objem transakcí uskutečněných platebními kartami meziročně o 23 %.

Přijímání platebních karet zároveň významně zvyšuje obraty, v některých případech až o 30 %, přičemž  lidé jsou ochotni utratit při svých nákupech i vyšší částky.​ Obchodníci tedy o mobilní platební terminály zájem mají, jelikož to pro ně znamená konkurenční výhodu, nebo alespoň nutnost přežití.

mPOS terminály ČSOB využívá v současné době více než 750 obchodníků z celé České republiky. Přičemž nejvíce jich je v Praze. Podle vyjádření banky se nejčastěji jedná o drobné živnostníky, jako jsou taxi služby, kosmetické salóny či restaurace.  Výše průměrné transakce se pohybuje kolem 460 korun. 

Datum vytvoření: 05/06/2015
-- Redakce
komentáře
Evropské vlády mluví o „New deal”, realita je však zcela jiná Je třeba si uvědomit, že dnešní pandemická krize je v mnoha ohledech specifická.... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB dál uvolňuje úvěrové podmínky A tím je především opuštění druhého ze tří stávajících parametrů při poskytování... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
Je německý záchranný balík skutečně „chytrý”? Co však udělat v druhé fázi krize, kdy v rozmrzajících ekonomikách půjde o to „c... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
nepřehlédněte