Přejít k hlavnímu obsahu
Primární úpisy akcií jsou na vzestupu
I přes zvýšenou opatrnost investorů roste trh s primárními úpisy akcií. Letos během prvního pololetí vzrostly primární úpisy oproti stejnému období minulého roku o více než 60 procent.

Vyplývá to z výsledků studie EY Global IPO Trends, která dosavadní vývoj hodnotí jako velmi úspěšné období. Během prvního pololetí 2014 proběhlo globálně 588 primárních úpisů s výnosy ve výši 117,7 miliardy dolarů, což je o 67 procent více než ve srovnatelném období roku 2013. Zároveň jde o nejvyšší objem získaného kapitálu během prvního pololetí od roku 2007.

Ve druhém čtvrtletí 2014 proběhlo 333 primárních úpisů v hodnotě 70,7 miliardy dolarů, což je o 62,4 procenta více než ve stejném období roku 2013. Investorsky nejatraktivnějším sektorem pro primární úpisy v první polovině letošního roku byl sektor zdravotní péče s celkem 103 emisemi, tedy více než dvojnásobným množstvím oproti stejnému období loňského roku. Dvojnásobně vzrostl i počet úpisů technologických firem, když se jich v odvětví uskutečnilo celkem 78.

Nejúspěšnějších primárních úpisů dosáhli v prvních šesti měsících letošního roku emitenti z řad energetických společností – prostřednictvím akciových trhů získali celkem 17,6 miliard dolarů. „Trh s IPO vykazuje velmi dobré výsledky v celé řadě regionů i odvětví a dle dostupných ukazatelů se zdá, že tento trend potrvá i nadále. Tlak na upisovací ceny na vybraných trzích vypovídá o zdravé míře opatrnosti ze strany investorů, která je určitě na místě. Investoři nejsou ochotni investovat do nadhodnocených aktiv, a proto více než kdy jindy platí, že společnosti plánující vstup na burzu nezaujmou investory pouze svou růstovou vizí, ale hlavně adekvátní upisovací cenou,“ řekl Peter Wells, vedoucí partner transakčního poradenství společnosti EY v České republice.

Dobré výsledky byly i v Evropě, kde k 17. červnu proběhlo 162 primárních úpisů akcií, které vynesly 44,5 miliardy dolarů. V meziročním srovnání šlo o nárůst objemu výnosů o 351 procent. Počet úpisů se zvýšil o 131 procent. Od roku 2007 jde opět o nejlepší výsledek.

Datum vytvoření: 22/08/2014
-- Redakce

CFA society forecasting dinner 2020

komentáře
Inflace na osmiletém maximu Lednový inflační skok jde na vrub především potravinám a alkoholu. V přípa... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
Penzijní systém v centru zájmu I když všechny tři varianty můžou být na první pohled pro stát lákavé, pro... Jana Brodani výkonná ředitelka AKAT ČR
Profile picture for user Jana Brodani
ECB startuje velkou revizi měnové politiky, co čekat? Za prvé půjde o vyjasnění definice inflačního cíle. V posledních měsících ... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
nepřehlédněte