Přejít k hlavnímu obsahu
Průzkum ČSOB: Euro běžně používá téměř polovina firem v ČR
Euro je ve firemním sektoru v České republice široce používané a střední a větší firmy by už bez jednotné evropské měny ani nemohly fungovat. Euro při své činnosti využívá téměř polovina firem a podnikatelů a v případě firem s obratem nad 40 miliónů korun jsou to dokonce čtyři pětiny. Vyplývá to z průzkumu ČSOB Index očekávání firem.
euro

Zatímco o přechodu od české koruny k euru se vedou politické, ekonomické i společenské debaty, mezi firmami a podnikateli se nálada postupně obrací ve prospěch vstupu do eurozóny, ve které je nyní 20 z celkem 27 zemí Evropské unie.

„V letošním roce jsme se v rámci Indexu očekávání firem poprvé zaměřili i na hloubkové prověření stavu ‚eurizace‘ českého podnikatelského prostředí. Potvrdilo se, že naše firmy a podnikatelé jsou s eurem silně propojeni a naprosto standardně ho využívají ve své obchodní činnosti – od zahraničních plateb, přes tržby z prodeje výrobků a domácí platby, ke splácení úvěrů a účetnictví až po výplaty a hrazení nájmů. Lze předpokládat, že provázanost naší ekonomiky s eurem se bude dál prohlubovat,“ uvádí Pavel Prokop, výkonný ředitel firemního bankovnictví ČSOB.

Podnikatelé využívají euro nejčastěji při platebním styku se zahraničními odběrateli nebo dodavateli, takových je dokonce 82 %. „Ano, platím v eurech za materiál, který používáme v provozu,“ říká Jan Král, majitel firmy Janova pec. „Když importujeme nějaký materiál, tak platby probíhají v eurech,“ přidává se Libor Kráčalík, jednatel společnosti Hydraulics Slopné. Hned 34 % dotazovaných platí v eurech i tuzemským dodavatelům a odběratelům.

Více než polovina firem a podnikatelů nabízí své produkty a služby i v eurech. Zhruba pětina splácí v eurech úvěry a využívá kurzové zajištění. Dalších 16 % vede účetnictví v eurech a 7 % vyplácí v eurech mzdy nebo odměny.

Firmy a podnikatelé přitom v dohledné době příliš nevěří v silnější českou měnu, která se nyní pohybuje kolem hladiny 24,7 koruny za euro. V polovině letošního roku očekávají podniky a živnostníci kurz eura ke koruně v průměru za 25,2 Kč/EUR, na konci roku pak jen o desetník levněji. Jejich očekávání jsou tak zhruba v souladu s predikcí České národní banky.

Datum vytvoření: 05/06/2024

linkedin

Komentáře komentáře
Inflace v květnu zpomalila Oproti dubnu ceny stagnovaly, jelikož cenové pohyby řady položek se vykompenzova... Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user seidler
ECB poprvé snižuje sazby, již v červenci si ale může vybrat pauzu Včerejší rozhodnutí se opírá o aktualizovanou makroekonomickou prognózu. Ta dle ... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Česká ekonomika se jen velmi pomalu rozjíždí S tím, jak se inflace vrací k normálnějším úrovním, se opět začíná zvyšovat kupn... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek