Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (1. června - 5. června)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Hlavním sporným bodem mezi Čínou a USA se v posledních týdnech stal Hongkong. Prezident Trump sice v pátek oznámil ukončování zvláštních výhod Hongkongu, ale dosavadní obchodní dohoda s Čínou (první fáze) zůstala nedotčena. EU se do hry zapojila opět pouze formálním vyjádřením postoje, a trhy si tak oddechly.

Ironií osudu se USA v posledních dnech potýkají rovněž s masovými protesty, proti kterým chtějí povolat dokonce Národní gardu. Nezdá se však, že by toto téma trhy nějak výrazně zajímalo. Dokonce by se dalo spekulovat, že za takové situace bude Donald Trump na Čínu méně útočit, aby ještě více neupozorňoval na situaci na domácí scéně.

Kalendář nových dat bude mít dva silné momenty. Prvním je hned v pondělí americký index ISM z průmyslu. Květnové údaje by obecně měly ukazovat už opatrné zvedání z nejhoršího, jenže třeba chicagský průzkum se nečekaně zhoršil. Od ISM se tak čeká pouze drobný růst a setrvání na velmi nízkých úrovních.

Druhý důležitý report přijde z trhu práce USA. Zaměstnanost by za květen měla vykázat další pokles, a to zhruba o 8 milionů. Číslo je to obrovské, ale oproti 20milionovém propadu v dubnu by znamenalo značné zlepšení. Týdenní statistiky o žádostech o dávky jsou poměrně zkreslené tím, jak systémy nezvládaly spoustu žadatelů odbavit včas. Navíc řada lidí touto statistkou jen "protekla", aby se ve výsledku přihlásili o dávky ze zvláštního vládního programu, a jiní už začali znovu nacházet práci. Míra útlumu trhu práce je tak stále dost nejistá. Trhy by samozřejmě potěšila evidence rychlého zlepšování situace a stále registrujeme tendenci vidět čísla spíše z té lepší stránky.

V kalendáři kromě dat najdeme také zasedání ECB. Proběhne ve čtvrtek a přinese novou prognózu. Průběžné komentáře prezidentky Lagardové naznačují, že by mohla být o něco pesimističtější. Dalším zásadním tématem je samozřejmě i případné rozšíření nákupů aktiv v rámci PEPP anebo rozšíření působnosti i na korporátní dluhopisy se spekulativním ratingem.

Správci indexů Stoxx a FTSE chystají v tomto týdnu (3.6.) kvartální rebalanci, takže pokud by někomu nestačila volatilita v uplynulých týdnech, může se těšit na dodatečnou porci. Zajímavé změny čekají zejména britský FTSE 100, který po více než třiceti letech opustí Centrica, majitel British Gas. Vyřazení hrozí i jménům tvrdě zasaženým pandemií – Carnival, easyJet, Meggitt. Jedním z horkých kandidátů, kteří by mohli tato jména nahradit je i český Avast.

Datum vytvoření: 02/06/2020
Patria Finance

linkedin

Komentáře komentáře
Státní dluh překonal hranici 3,2 bilionů korun V poměru k HDP situace vypadá mnohem příznivěji, protože se dluh pohybuje jen ok... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v březnu zůstává na cíli, v létě uvidíme další pokles Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné.  Za poměrn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš