Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (11. května - 15. května)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Nejdůležitější z nových makrodat jsou soustředěna na konec týdne. V Číně vyjdou dubnové statistiky maloobchodu a průmyslové výroby, od nichž se čeká další důkaz, že oživení nastává bezprostředně po odeznění karanténních opatření. Výroba se má vrátit k růstu a tržby v maloobchodu už podle odhadů mají vykázat daleko menší pokles.

V Evropě budou nová čísla hlavně o tom, jak hluboko ekonomiky zamířily dolů v 1Q. Za eurozónu už předběžné údaje máme a vyjde revize. Z jednotlivých zemí je na tom špatně jižní křídlo, zatímco v Německu by propad HDP nemusel být tak špatný (-2 pct). Přidá se i česká ekonomika, která podle nás zřejmě vykáže o něco horší výsledky než sousední Německo.

Zámoří v pátek přispěje evidencí dalšího masivního propadu maloobchodu, tentokrát za duben. Hlouběji dolů zamíří průmysl, který v březnu ještě nedostal ránu v podobě omezení naplno. Hodnocení situace firem zrcadlené v průzkumu NY Fedu by však za květen už mohlo být o něco méně chmurné. Mezitím americká vláda zvažuje další balík federální pomoci, a to nejhůř ekonomicky postiženým státům i přímo lidem ve formě příspěvků na jídlo. Přijít má však až za několik týdnů.

Jak ukázal páteční report z amerického trhu práce, finanční trhy dokáží být k extrémně špatným makrodatům stále poměrně tolerantní, pokud se nedočkají nějakého opravdu velkého negativního překvapení. Z tohoto pohledu ani čísla naplánovaná na tento týden nemusejí pokračující optimismus vysloveně ohrozit.

Aktuální propad všech možných indikátorů je důležitý jen do té míry, že případně může hýbat s představami o dalším průběhu oživení po krizi. To se evidentně děje pouze v malé míře a roste tak nesoulad mezi tržním optimismem a přibývajícími výhledy pomalého oživení, možná přerývaného návratem nákazy. Právě v této oblasti spatřujeme důležitější otázky než současný stav ekonomiky. Je to rychlost návratu poptávky i produkce k normálu po odbourání omezení, riziko nové vlny nákazy a dostupnost prostředků v boji proti ní, tedy především rychlost vývoje očkovací látky. Ve všech těchto ohledech nám tržní nadšení přijde přehnané.

Závěr výsledkové sezóny za 1Q20 „osladí“ spousta představitelů těch nejzasaženějších částí ekonomiky. Že to bude dosti chmurné čtení, pochybuje málokdo. Stačí se podívat do kalendáře, kde se to jen hemží známými jmény v odvětví turizmu – Marriott, Caesars, Dufry, TUI nebo Norwegian Cruise Line. K tomu nás čekají zprávy o stavu globálního obchodu (Deutsche Post, Maersk) a evropské energetiky (E.ON, Engie, RWE).

Datum vytvoření: 11/05/2020
Patria Finance

linkedin

Komentáře komentáře
ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou „velmi opatrné“ Bankovní rada měla pro své rozhodnutí k dispozici novou jarní prognózu, která, p... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Tři zajímavosti v slabším půlprocentním nárůstu HDP Podle ČSÚ především pokračující oživení spotřeby domácností a v menší míře inves... Jaromír Šindel, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user Jaromír Šindel
Česká ekonomika si drží tempo Je to sice nejrychlejší růst za více než dva roky, ale přece jenom jde o číslo o... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek