Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (11. listopadu - 15. listopadu)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Po vlně tržní euforie přišly pochybnosti, jak to vlastně je s postupem USA a Číny směrem k vzájemné obchodní dohodě, respektive její první části. Zatímco čínská strana hovořila o postupném rušení cel, americký prezident v pátek řekl, že žádná dohoda o zrušení všech cel není. O víkendu pak dodal, že jednání postupují pomaleji, než by si přál. Během obchodní války jsme už byli svědky toho, že se Donald Trump nedostatečně rychlé vyjednávání pokusil urychlit dalšími cly nebo jiným útokem na Čínu. Tentokrát je možná situace jiná v tom, že i jemu by se ve skutečnosti čím dál víc hodilo aspoň částečné řešení sporu.

Další nejistotou je, zda se do jednání může nějak promítnout situace v Hongkongu. Západ se na Čínu snaží tlačit, aby tamní nepokoje vyřešila v poklidu, s čímž moc neladí poslední zprávy o ostré střelbě do protestujících. Téma začátkem týdne zasáhlo asijské trhy, a kdyby třeba Donald Trump zmínil klidné řešení Hongkongu jako další podmínku dohody s Čínou, bylo by zaděláno na novou komplikaci.

A v souvislosti s hrozbami pro globální obchod nelze zapomínat ani na možné uvalení amerických cel na evropská auta. Nadále věříme, že je zde slušná šance se clům vyhnout. Americká strana ale obchod s auty prošetřuje a tento týden má být zveřejněn výsledek. Rizikem je závěr, že evropská auta jsou hrozbou pro americkou národní bezpečnost, tedy záminka pro cla.

Co se týče nových makrodat, nejzajímavější bude závěr týdne, kdy vyjdou americké maloobchodní tržby, průmyslová výroba a k tomu i newyorská aktivita v průmyslu za listopad. Během týdne ale budou stát za pozornost také údaje o americké inflaci nebo průmyslové výrobě v eurozóně. A zapomínat nelze ani na čínské údaje z průmyslu a maloobchodu.

Z tržního pohledu bude důležité, nakolik průmyslové statistiky z hlavních ekonomik naznačí pokračující útlum, který by naznačoval dopad obchodní nejistoty na investiční plány. A naproti tomu je důležitá síla domácí spotřebitelské poptávky, která v ekonomickém růstu hraje stále větší roli. Obecná nálada je nyní taková, že po zmírnění obchodních rizik by se čísla měla stabilizovat a postupně zlepšovat.

O víkendu v Číně začal největší nákupní svátek, Singles Day, který před deseti lety vzešel z dílny Alibaby (Investiční tipy) jako variace na americké Black Friday a Cyber Monday. Pro Alibabu se jedná o největší událost roku a zároveň se svátek dá považovat za okénko do celkové čínské spotřeby. První čísla jsou velice povzbudivá – tržby Alibaby za prvních
9 hodin vyskočily meziročně o 25 % na 23 mld. USD. Vzhledem ke zpomalující čínské ekonomice však existují pochybnosti, zda tento 24hodinový svátek nakonec dosáhne stejného růstu jako v loňském roce.

Výsledková sezóna pomalu končí i v Evropě a nás čeká posledních pár zajímavých jmen. V úterý dodají čísla naše dva Investiční tipy, Deutsche Post a Prysmian. Obzvláště akcie druhého jmenovaného mají za sebou v posledním období silný růst, takže očekávání nebudou malá. Ve čtvrtek po uzavření trhu vyloží karty Investiční tipy Nvidia a Applied Materials, u kterých bude trh sledovat zejména výhledy managementu na další kvartál.

Malá poznámka na závěr. USA i Kanada dnes slaví národní svátky veteránů, respektive konce 1. světové války. Trhy sice budou otevřené, nicméně vypořádání všech transakcí se odsune až na zítra. K tomu je úplně zavřená burza v Polsku.

Datum vytvoření: 11/11/2019
Patria Finance
komentáře
Evropské vlády mluví o „New deal”, realita je však zcela jiná Je třeba si uvědomit, že dnešní pandemická krize je v mnoha ohledech specifická.... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB dál uvolňuje úvěrové podmínky A tím je především opuštění druhého ze tří stávajících parametrů při poskytování... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
Je německý záchranný balík skutečně „chytrý”? Co však udělat v druhé fázi krize, kdy v rozmrzajících ekonomikách půjde o to „c... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
nepřehlédněte