Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (12. října - 16. října)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Tento týden se naplno rozběhne nová výsledková sezóna. Krom toho ale ještě neskončilo vyjednávání o americkém fiskálním balíku a je tu britské ultimátum na dosažení obchodní dohody s EU. Opatření proti koronaviru postupně přibývá, ale zůstávají tu i sázky na vakcínu.

Podpoří Američané rozpočtově svou ekonomiku? Jak moc a kdy? Vyjednávání plné zvratů pokračuje, ale výsledek nemáme. Dominuje politická poziční hra před volbami proložená obraty v názorech Donalda Trumpa. Americký prezident překvapivě jednání ukončil, krátce nato dovolil jejich obnovení, ale volal po velmi skromných opatřeních. Naposledy už navrhoval balík za 1,8 bilionu USD, čímž se přiblížil demokratickému návrhu. Jenže podle očekávání vyvolal nevoli konzervativního křídla republikánských senátorů a jednání znovu narazila i u demokratů.

O víkendu se tak rozhovory stočily opět k minimalistické variantě, podle níž by bylo uvolněno aspoň nevyužitých 130 miliard z dřívějšího programu na zachování pracovních míst. Mezitím by pokračovala vyjednávání o větším balíku výdajů. Je jasné, že téma bude vedle výsledkové sezóny jedno z klíčových pro tento týden. Dosavadní dění ukázalo, že zvraty ohledně rozpočtové pomoci s trhy hýbou, ale vypadá to, že mezi investory se i tak drží převážně optimismus.

Vývoj pandemie je nadále nepříznivý a postupně nutí vlády zejména evropských zemí přijímat nová opatření. Velkou snahou je sice nepoškodit ekonomiku, ale aspoň částečné dopady vyplývající z chování ekonomických subjektů je třeba očekávat. Počty nových případů začaly postupně přibývat také v USA, kde se vlastně nákazu nikdy nepodařilo utlumit tak jako v Evropě. Naproti tomu však Astrazeneca oznámila, že její protilátkový preparát na Covid-19 pokročil do poslední fáze klinických testů, kde se má ověřit jeho schopnost zabránit infekci i jeho preventivní funkce u lidí, kteří už viru byli vystaveni. Naděje vkládané do vývoje vakcín a léků tak zůstávají protivahou rozmachu viru a budou tlumit případný nepříznivý vliv na trhy.

Británie s EU dál jedná o obchodní smlouvě a přes víkend se obě strany pokusily otevřít cestu rozhovorem mezi lídry Británie, Německa a Francie. Dál vyjednávat se má už od pondělka. Na čtvrtek připadá ultimativní termín britského premiéra, který hrozí, že když nebude dohoda, jednání prostě skončí. EU na tuto hru nepřistoupila a předpokládá, že premiér Johnson blufuje. Těžko by si totiž pomohl, kdyby zemi sužované bojem s koronavirem ještě přidal navíc tvrdý brexit... Johnson už také začal couvat a otevírá si prostor pro pokračování jednání, pro které mu nyní prý bude stačit jasný směr k dohodě.

V kalendáři nových makrodat najdeme hlavně americké maloobchodní tržby, ale také průzkumy z tamního průmyslu už za měsíc říjen. Celkově jsou očekávání před údaji naplánovanými na příštích několik dní poměrně optimistická – oživení podle nich nebylo nijak narušeno.

Již zítra rázně vykročíme do výsledkové sezóny za 3Q20. Sluší se ovšem říct, že korporátní výsledky, obzvláště ve zpětném zrcadle, nejsou momentálně tím, co finanční trhy zajímá nejvíc. Nad výsledky ční americké volby a nad těmi zase případná vakcína. To jsou aktuálně proměnné, které udávají směr kapitálovým trhům.

Samotná výsledková sezóna za 3Q20 by měla být poznačena obecně slabým a velmi nerovnoměrným růstem tržeb, který doprovodí kolaps marží. Dle tržního konsenzu pro index S&P 500 nás tak čeká další více než 20% meziroční propad zisků. Co je zajímavější, zatímco růstová část indexu (S&P 500 Growth; obecně vzato především IT a komunikace) se bude potýkat jen se sotva znatelným poklesem, ta hodnotová (S&P 500 Value) se musí vypořádat s meziročním propadem zisků až o polovinu.

Vzhledem k aktuální situaci a valuacím na akciových trzích, budou ale stejně v centru pozornosti spíše eventuální výhledy pro FY21, kterých bychom se nám na rozdíl od 1H20 už mohlo velmi pozvolně dostávat. V tomhle směru si zatím trh udržuje optimismus. Letošní -20% meziroční propad by měl v příštím roce vystřídat až +24% růst. Z pohledu korporátních zisků je tak stále ve hře dokonalé V oživení, což by z aktuálních valuací udělalo o poznání menšího strašáka.

Ani při pohledu do budoucího roku není nezajímavé srovnání mezi růstovou a hodnotovou částí indexu S&P 500. Zatímco ta růstová by si po letošní stagnaci zisků měla v příštím roce přijít na hezkých +22 % yoy, od té hodnotové se díky nízké srovnávací základně čeká až +55% meziroční exploze. Což nás jen utvrzuje v podezření, že po amerických prezidentských volbách bychom mohli být svědky sektorové rotace na úkor IT/komunikací. Obzvláště dojde-li na posun na dlouhém konci výnosové křivky s vidinou rychlejšího oživení díky kombinaci fiskálního stimulu a vakcíny. Krátké periody rostoucích výnosů byly ostatně během uplynulého 11letého býčího cyklu jedinou příležitostí, kterou dostávalo hodnotové spektrum na úkor toho růstového. Růstové tituly jinak ty hodnotové zcela převálcovaly.

Výsledková sezóna začíná tradičně skrze défilé velkých amerických bank. Přestože jim finanční trhy ve 3Q20 nadále přály, pod drobnohledem budou opět zejména oprávky a rizikové náklady, případně jakákoliv vyjádření směrem k dividendám.

O světla reflektorů se s bankami tentokrát utkají aerolinky (Delta a United), které jsou mimo to i jedním z ústředních bodů vyjednávání o novém fiskálním balíku.

Datum vytvoření: 12/10/2020
Patria Finance

ZK_cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Státní dluh překonal hranici 3,2 bilionů korun V poměru k HDP situace vypadá mnohem příznivěji, protože se dluh pohybuje jen ok... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v březnu zůstává na cíli, v létě uvidíme další pokles Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné.  Za poměrn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš