Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (12. srpna - 16. srpna)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Po uplynulých týdnech, jímž vládla výsledková sezóna za 2Q19 a další nečekaný zvrat v americko-čínské sáze, se v tomto týdnu o slovo znovu razantně přihlásí makroekonomická data z hlavních světových ekonomik.

Na domácí (evropské) půdě bude s přehledem vyčnívat středeční německý HDP za 2Q19. Dle tržního konsenzu stojí německá ekonomika na prahu kontrakce. Obavy z ní pak může přiživit další slabý ZEW, který dostaneme s jednodenním předstihem. Znovu by se tak mohly ozývat hlasy volající po uvolněnější fiskální politice, jíž se německá vláda urputně brání.

Německý HDP spolu se stejným číslem za celou eurozónu bude v kombinaci s evropskou průmyslovou výrobou dále posouvat očekávání ohledně budoucí monetární politiky ECB, a to včetně případné zářijové akce. My sázíme na to, že se evropská ekonomika bez dalších podpůrných kroků ECB neobejde.

Přestože je výsledková sezóna u konce, nudit se rozhodně nebudeme ani na druhém břehu Atlantiku. Čeká nás americká inflace, průmyslová výroba i maloobchodní tržby. Tady je ovšem potenciál pohnout s aktuálním tržním očekáváním ohledně politiky Fedu o poznání menší. O něco zajímavější tak můžou paradoxně být měkká data z New Yorku a Philadelphie, která můžou poodhalit, jak se na náladě v průmyslu podepsala poslední várka cel. 

A konečně, svou trochou, ovšem velmi důležitou, přispěje do makro-koktejlu i Čína, která v noci na středu zveřejní své maloobchodní tržby a průmyslovou výrobu. Data velmi pravděpodobně potvrdí pokračující deceleraci čínské ekonomiky. V této chvíli by ale neměla vyvolat výraznější odezvu monetárních a fiskálních autorit. Ty si dle našeho názoru šetří arzenál (jmenovitě referenční úrokové sazby) na případnou akutnější měnovou fázi obchodní války s USA. 

Náš středoevropský region také nezůstane stranou. Dočkáme se domácí inflace i HDP, polské inflace a maďarského HDP. Domácí čísla by měla ukázat na pozvolné ochlazování, což by podpořilo ČNB ve vyčkávacím módu.    

Ještě než se definitivně zatáhne opona za další výsledkovou sezonou, čeká nás epilog v podobě několika našich Investičních tipů. Konkrétně se můžeme těšit na polovodičové tituly Nvidia a Applied Materials a ve stejný den také na Alibabu. Nvidia ve svých posledních výsledcích naznačila určitou stabilizaci poklesu tržeb. Vzhledem ke kvartálním číslům dalších titulů z polovodičového sektoru sice úplné zázraky prozatím nečekáme, nicméně stabilizace by se mohla potvrdit. To samé se dá říci o Applied Materials, avšak s cenou akcií kolem současných 50 USD budou očekávání trhu pravděpodobně vyšší. V obou případech bude ale do velké míry záležet na výhledu managementu do budoucna, který asi bude pořád opatrný. Do třetice je tady zmiňovaná Alibaba, na které se ukáže, jak se na zpomalujícím čínském HDP podílela tamní spotřeba. Na druhou stranu, samotný internetový obchod by měl mít pořád dobré tempo a Alibaba vykázala v předešlém kvartálu zlepšení některých důležitých metrik.

Kromě těchto tří jmen půjdou v průběhu týdne s kůží na trh například také RWE, Vestas Wind Systems, Cisco, Walmart a další.  Ve čtvrtek budou zavřené některé evropské burzovní domy. Jmenovitě se jedná o Itálii, Polsko, Rumunsko a Řecko.

Datum vytvoření: 12/08/2019
Patria Finance
komentáře
Rekordní zájem o státní dluhopisy Jen v dubnu se MF podařilo na trhu prodat dluhopisy za 252 mld. korun a vedle zí... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
Jak dopadne bitva „jihu proti severu“ o záchranný fond EU? Zdá se ovšem, že na severu Evropy nový návrh narazí. Hlasy proti zaznívají z Niz... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Propadlo české HDP více než německé? Investoři se v tuto chvíli zjevně dívají za mizerná aktuální čísla a věří, že dí... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
nepřehlédněte