Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (13. července - 17. července)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Chystá se ostrý start výsledkové sezóny, nákaza koronavirem rekordním tempem prostupuje Spojenými státy, vyjde několik důležitých makrodat a ECB asi nic neudělá. Investoři jsou připraveni na velmi špatná firemní čísla za druhý kvartál. Negativní překvapení se omluví koronavirem, pozitivní mohou podporovat konstruktivní sentiment. Výhledů zřejmě příliš nebude.

Stojíme na prahu výsledkové sezóny za 2Q20 a tržní očekávání jsou hluboko pod bodem mrazu. Od společností sdružených v indexu S&P 500 se čeká až 44% meziroční propad zisků. Výjimkou nejsou ani pesimističtější odhady. Těžko říct, jak to nakonec dopadne, ale stejně na tom nejspíš až tak nezáleží. Na výhledy pro FY21 je ještě brzy a naděje na rychlé oživení tudíž hned tak nezhasne.

K sektorům nejvíce zasaženým pandemií patří energetika a cyklická spotřeba. Ty by měly ve 2Q20 zaznamenat ztráty i na úrovni celých sektorů. Těžce zasaženým je i průmysl, který sdružuje dopravce včetně aerolinek. Nejlépe by se měly s karanténou vypořádat utility a technologie. 

O celkovém osudu výsledkové sezóny však dost možná rozhodne už tento týden, kdy reportují velké americké banky. Roli nejostřeji sledovaného parametru si zopakují rizikové náklady, ke kterým přistoupily americké banky agresivně již v 1Q20. Díky rizikovým provizím se od bank čeká až 72% meziroční propad zisků. Pokud by se banky postavily k rizikům o něco benevolentněji, s čímž mimochodem příliš nepočítáme, mohlo by to být cítit i na úrovni indexu.   

Soustředěnost na výsledky pak může zastínit druhou vlnu nákazy v USA. Ta sice neustále nabírá na síle, ovšem velký vliv na obchodování nemá. Nezůstane bez materiální odezvy, na což upozorňuje i stále více bankéřů z Fedu, ale mezi tržními hráči se evidentně málo komu chce bojovat proti rozjetému trhu.

ECB má ve čtvrtek měnové zasedání. Ke změně úrokových sazeb nedojde a banka není tlačena ani k dalšímu navyšování podpůrných programů. Naopak se objevují hlasy, zda nakonec využije celý rámec programu PEPP. Podle nás bude banka ústy své prezidentky především ujišťovat, že udrží dostatečnou úroveň měnové podpory. Sice může připustit jistou míru flexibility spojenou s využitím svých programů, ale zároveň zdůrazní i přetrvávající nejistotu. Je třeba mít na paměti, že podpůrné programy deformují informace, které nám poskytují firemní finance či zaměstnanost. Banka tedy nemůže podléhat přílišnému uspokojení a bude hlavně vyčkávat a pozorovat situaci.

Zajímavých dat vyjde celá řada. Čína zveřejní HDP, který by se měl už ve druhém kvartále vrátit k růstu a nahradit velkou část propadu z předchozího čtvrtletí. Krom toho by červnové údaje měly odhalit také nárůst průmyslu a maloobchodních tržeb, ačkoli ty mají ještě k předkrizové úrovni dost daleko.

V USA budou nová čísla také hodně o maloobchodu a průmyslu. V prvním případě se za červen čeká stále vysoký 5% růst následující po strmém květnovém vzedmutí. Průmyslová výroba by měla zrychlit a indexy aktivity ukázat velké zlepšení za červen. Ve stínu pak zůstane americká inflace, jejíž nárůst asi trhy trápit nebude.

Datum vytvoření: 13/07/2020
Patria Finance

linkedin

Komentáře komentáře
Státní dluh překonal hranici 3,2 bilionů korun V poměru k HDP situace vypadá mnohem příznivěji, protože se dluh pohybuje jen ok... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v březnu zůstává na cíli, v létě uvidíme další pokles Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné.  Za poměrn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš