Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (14. září - 18. září)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Začátek týdne naznačuje, že by série pozitivních zpráv týkajících se vakcín a M&A transakcí měla investorům vracet optimismus a tím nasměrovat peníze zpět do akcií. Klíčové přitom bude, jestli se obrátí sentiment u velkých techů. Krom toho se do hry zapojí Fed, pár zajímavých makrodat a nelze zapomínat ani na pandemii koronaviru.

Zasedání Fedu nepřinese změny v měnové politice. Jedním z klíčových bodů ke sledování bude nová prognóza a směr inflace, který naznačí pro příští roky. Od toho by se odrážela i budoucí trajektorie úrokových sazeb. Nyní je však trh stále naladěn spíše na uvolňování politiky, takže druhým důležitým bodem bude náznak nejbližšího vývoje, zvláště v reakci na fiskální politiku a aktuální rizika. Nový stimul z rozpočtové strany, po kterém volá i centrální banka, totiž vypadá zablokovaný politickým taktizováním před volbami.

Co se týče dat, vyjdou první zářijová čísla z USA, konkrétně indexy aktivity v New Yorku a Filadelfii. Odhady jsou poměrně opatrné, poté co se ani jeden z těchto indexů v srpnu moc nepředvedl. Dále máme na programu americké maloobchodní tržby, jež se už stihly vrátit k normálu a srpnová dynamika by tak měla být slušná a podobná minulému měsíci.

Šíření koronaviru už obecně ve společnosti nezpůsobuje takový strach jako na jaře, ačkoli mnohde probíhá daleko vyšším tempem. Z pohledu finančních trhů je zásadní, že se vlády výrazně brání plošným karanténám nebo opatřením poškozujícím ekonomiku. Roste však nebezpečí, že aspoň nějaká dodatečná omezení vyspělý svět bude muset zavést. Varováním je Izrael, který první vlnu zvládl velice dobře, ale při druhé musel kapitulovat a zavést 3týdenní karanténu.

Víkend nám naservíroval řadu důležitých korporátních zpráv. V první řadě jsou tady další novinky z vývoje vakcíny proti koronaviru. AstraZeneca, která je v této chvíli hlavním favoritem pro nasazení fungující vakcíny (hned po Rusku, samozřejmě), obnovila v sobotu klinické studie. Ty byly na pár dnů přerušeny kvůli zvláštnímu onemocnění u jednoho testovaného subjektu. V neděli pak šéf amerického Pfizeru vyjádřil přesvědčení, že jeho vlastní kandidát na vakcínu, vyvíjený ve spolupráci s německým BioNTech, bude Američanům k dispozici koncem tohoto roku. Data z poslední fáze klinických studií by měl dodat regulátorům koncem října. Díky tomu nás na trzích čeká příjemný zelený den.

Druhou novinkou je částečné rozuzlení zamotaného románu „TikTok a jeho prodej“. Ze hry je definitivně venku Microsoft a partnerem TikToku se nakonec nečekaně stane Oracle. Těžko však říct, zda se nejedná o Pyrrhovo vítězství. Předběžná verze dohody totiž staví Oracle do pozice technologického partnera, který se bude jen starat o data amerických uživatelů s  malým vlastnickým podílem v samotném TikTok U.S. To nejcennější na celé akvizici nejsou ale data, jako spíše umělá inteligence a algoritmy pohánějící samotnou aplikaci. Těch se ale Peking odmítá vzdát a radši celou aplikaci v USA zruší. Zároveň je otázka, zda Donaldu Trumpovi bude takováto dohoda stačit. Microsoft možná udělal správné rozhodnutí, když od celé záležitosti ustoupil.

Do třetice je tady ohlášená akvizice čipového designéra Arm výrobcem grafických karet Nvidia. Softbank, současný vlastník Arm, prodá 90 % společnosti Nvidii za 40 mld. USD. Akvizice byla schválena oběma stranami a má byt dokončena do 18 měsíců. Nvidia by se tím rozkročila už i do sféry procesorů, a to pro mobily, počítače i servery. Jedná se o největší akvizici v tomto odvětví v historii, která však pro klienty Arm (Apple, Samsung, Qualcomm) a konkurenty Nvidie představuje nemalý problém. Arm má totiž klíčovou pozici neutrálního dodavatele, který poskytuje své návrhy všem. Vstup Nvidie by ale tento postoj mohl narušit - společnost by dodávala technologie svým konkurentům a svoje vlastní by mohla implementovat do existujících čipů od Arm. Celou akvizici ještě komplikuje geopolitický rozměr, protože potřebuje schválení od USA, EU i Číny. Zrovna Peking by se ale mohl velice zdráhat posvětit transakci konsolidující čipové odvětví pod americkou společností.

Tento týden bude na korporátní výsledky opět velice chudý. Zajímat nás budou jen Adobe a FedEx, které zveřejní svá čísla v úterý po uzavření trhu.

Datum vytvoření: 14/09/2020
Patria Finance

Banner Finweek

komentáře
Evropské vlády mluví o „New deal”, realita je však zcela jiná Je třeba si uvědomit, že dnešní pandemická krize je v mnoha ohledech specifická.... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB dál uvolňuje úvěrové podmínky A tím je především opuštění druhého ze tří stávajících parametrů při poskytování... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
Je německý záchranný balík skutečně „chytrý”? Co však udělat v druhé fázi krize, kdy v rozmrzajících ekonomikách půjde o to „c... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
nepřehlédněte