Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (15. června - 19. června)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Začátek nového týdne se na finančních trzích odehrává ve znamení obav z druhé vlny nákazy koronavirem, která vypadá jako klíčové téma i pro následující dny. Nákaza se dál rychle šíří Jižní Amerikou, Indií či Ruskem, ale vliv na trhy mají zejména zprávy z Asie a USA. V Pekingu musel být uzavřen největší trh a přilehlé čtvrti kvůli desítkám pozitivních testů z oblasti. Japonsko hlásí největší počty nově nakažených od začátku května a vzestupnou tendenci nákazy vykazuje řada amerických států. Celkový počet nových amerických případů se stále nedaří stlačit podstatně pod 20 tisíc denně.

Radost trhům neudělala ani nová data z Číny. Zatímco předchozí měsíc ukázal pěkný odraz vzhůru z nejhoršího, další zlepšování už nemá takové tempo a čísla o průmyslové výrobě, maloobchodu i investicích zaostala za očekáváními. Dále na programu máme americké maloobchodní tržby, které by za květen měly vykázat svižný nárůst z velmi slabých dubnových hodnot. Průzkumy z New Yorku a Filadelfie naznačí, jak se vyvíjí průmyslová aktivita v červnu.

Šéf Fedu má tento týden v plánu pololetní zprávu o ekonomice a měnové politice v obou komorách Kongresu. Jerome Powell dosud optimismem o ekonomickém výhledu nehýří, a pokud zůstal skeptický i na posledním zasedání, dostal od té doby málo důvodů ke změně názoru. Kongresmany každopádně může dál ujišťovat o snaze pomáhat a případně ekonomice ještě dál uvolnit podmínky, pokud to bude třeba.

O měnové politice tento týden rozhodují centrální banky ve Velké Británii, kde je ve hře navýšení QE, dále v Japonsku nebo Švýcarsku.

Minulý čtvrtek je spolu s úvodem nového týdne naléhavou připomínkou stále zuřící pandemie, která vlastně nikdy neodešla, byť se tak akciové trhy dlouhou dobu tvářily. Se sílícími obavami z druhé vlny nákazy jsou postupně pohřbívány naděje na kýžené V oživení, což konečně začínají reflektovat i akciové trhy.

Pro nás to znamená především posun v pravděpodobnostech jednotlivých ekonomických/tržních scénářů, které jsme představili v úvodu minulého týdne. Možnost dokonalého V oživení se vzdaluje s každým dalším novým ohniskem nákazy, neboť máme za to, že nastálé oživení bude pravděpodobně přerušováno problematičtějšími periodami, které zbrzdí ekonomickou aktivitu alespoň lokálně. Samozřejmě jen v případě, že se v brzké době nedočkáme léku nebo vakcíny. Proměnných je zkrátka stále víc než dost.

Portfolia by tedy měla brát v potaz všechny eventuality, přičemž jako nejpravděpodobnější vidíme v tuto chvíli možnost pozvolného oživení s návratem na předkrizové úrovně až v horizontu let. To by mělo vyhovovat akciím, které jsou v rámci našich doporučení seskupené pod hlavičkami Covid-19 a Nový svět. Naopak, nejnovější doporučení pod hlavičkou Starý svět budou v obavách z druhé vlny epidemie nejspíš po nějakou dobu opět v nemilosti. Vzhledem k nejistotě, které trh čelí, se nadále jedná o vysoce rizikové investice, jež by dle našeho názoru neměly beztak představovat více než 10-20% podíl v akciových portfoliích.    

Datum vytvoření: 16/06/2020
Patria Finance

linkedin

Komentáře komentáře
ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou „velmi opatrné“ Bankovní rada měla pro své rozhodnutí k dispozici novou jarní prognózu, která, p... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Tři zajímavosti v slabším půlprocentním nárůstu HDP Podle ČSÚ především pokračující oživení spotřeby domácností a v menší míře inves... Jaromír Šindel, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user Jaromír Šindel
Česká ekonomika si drží tempo Je to sice nejrychlejší růst za více než dva roky, ale přece jenom jde o číslo o... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek