Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (16. listopadu - 20. listopadu)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Týden začal solidními statistikami z Japonska, kde se ekonomika ve 3Q odrazila vzhůru silněji, než se čekalo. Slušné byly také údaje o čínské průmyslové výrobě, zatímco tempo jejího maloobchodu za říjen za odhady o něco zaostalo. Makrodata budou vycházet i dál během týdne, ale už hlavně z USA.

Důležitým údajem určitě bude maloobchod za říjen, který pravděpodobně zpomalí po solidních předchozích výkonech. Zvědavi budeme také na průzkumy průmyslové aktivity za listopad. Půjde o regionální indexy z New Yorku a Filadelfie, které ukáží, zda se zástupci firem obávají důsledků nové vlny koronaviru, případně dopadů pravděpodobného poklesu ekonomiky, ke kterému má nakročeno Evropa.

Pokud však data výrazně nepřekvapí, nemají podle nás potenciál hrát rovnocennou hru s klíčovým tématem odvíjejícím se po linii vakcína - síla pandemie. Ačkoli v USA nákaza nadále výrazně sílí, zůstává tu důvěra v medicínské řešení krize skrze vakcínu. Zprávy z obou stran doplňují spekulace tržních hráčů a tento pomyslný souboj podle nás bude nadále určovat chování hlavních trhů, do kterého občas promluví třeba výsledky některého z amerických maloobchodních řetězců. Krátkodobě je tržní sentiment vychýlen pozitivním směrem.

Jestliže jsme na začátku minulého týdne psali, že po volbách „sledujeme překotnou rotaci z hodnoty zpátky do růstu“, tak zprávy o účinné vakcíně obrátily toto tvrzení během pár hodin vzhůru nohama. Úvod minulého týdne se tedy nesl ve znamení zuřivého návratu do hodnotových částí akciového trhu.

Jedním z určujících faktorů pro případnou sektorovou rotaci je budoucnost dlouhého konce americké výnosové křivky. Zatímco vakcína tlačí na jeho nárůst, výsledek voleb nikoliv. Přitom právě zřídkavý růst výnosů vytvářel během posledních 12 let od Velké finanční krize vzácné podmínky, kdy hodnotové investování dostávalo větší prostor na úkor toho růstového. Vakcína tak nejspíš povede alespoň k dočasné sektorové výměně stráží.

Bez velkého techu se ale trhu dýchá o něco hůř. Důkazem budiž třeba minulý týden, kdy se index S&P 500 i přes vakcínu takřka nepohnul až do středy, kdy byly americké dluhopisové trhy zavřené kvůli státnímu svátku.   

Co se týče výsledkové sezóny, její závěr je tradičně v režii amerického maloobchodu, ke kterému se přidá Nvidia.

Datum vytvoření: 16/11/2020
Patria Finance

 

linkedin

komentáře
Hlasy pro brzký růst sazeb v ČR sílí Na to, který proud tentokrát zvítězí, si budeme muset ještě týden počkat, nicmén... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
Velké trable slabého zlotého Tak předně je třeba říct, že na počátku depreciace zlotého byl rádoby dobře míně... Jan Čermák Analytik a ekonom ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
Proč si české HDP vedlo lépe než během první vlny pandemie? Za prvé, svoji roli může hrát to, že některé oblasti ekonomiky se jednoduše nedo... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
nepřehlédněte