Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (19. října - 23. října)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Nákaza versus vakcína, naděje na fiskální podporu, volby a další várka firemních výsledků - to je mix, který bude určovat obchodování na hlavních trzích i v následujících dnech.

Vývoj pandemie zůstává hodně nepříznivý zvlášť v Evropě, kde Francie, Británie i Itálie, zdá se, najíždějí na „český scénář“. To znamená, že nákaza dramaticky zrychluje, přibývá protiopatření a stále více se mluví o nutnosti zemi na pár týdnů „vypnout“. Německo zůstává zpět s příznivějším průběhem, ovšem i zde dochází k postupnému zhoršování. Lépe, aspoň co do dynamiky, momentálně vypadají Spojené státy. Postup koronaviru nevyvolává na trzích žádnou paniku, zatím spíše odrazuje investory od toho, aby vytáhli akcie do nových výšin. Spekulace o vakcíně zůstávají důležitou protiváhou a s tím, jak jejich vývoj kráčí kupředu, měly by příslušné zprávy trhy spíše podporovat.

Související otázkou je potom míra fiskální podpory, která rovněž dokáže udržovat v investorech slušnou míru naděje. Není to rozhodně pořád, neboť se zprávami kolem tohoto tématu je to jako na houpačce, ale celkově trhy víra v dodávky peněz z rozpočtu neopouští. V evropském případě naposledy vyzvala k rychlému využití společného fondu šéfka ECB Lagardová, z USA jsme zase dostali nadějný komentář od klíčové vyjednavačky za demokraty, předsedkyně Sněmovny Pelosiové. Sice říká pořád to samé a fiskální balík stále nikde, ale investoři už stejně začali sázet hlavně na povolební podporu.

Z nových dat můžeme zmínit už zveřejněné čínské HDP, jehož růst za 3Q zaostal za očekáváními. Důležité budou také páteční předběžné indexy PMI z Evropy, od kterých se za říjen obecně čeká mírné zhoršení oproti předchozímu měsíci. Měly by tedy přinést indikaci zpomalení aktivity v měsíci, kdy hrozby spojené s koronavirem opět narůstají.

Americké banky předvedly v předešlém týdnu hezký výkop třetí výsledkové sezony. Ten se opíral především o nečekaně nízké rezervní náklady, které pustily čisté zisky vysoko nad konsensus trhu. Co do výnosů jsme byli diváky pořád toho samého představení, ve kterém investiční divize kompenzovaly slabou úvěrovou činnost sužovanou nízkými úrokovými sazbami. Nejvíc nás asi oslovila čísla od JPMorgan a Morgan Stanley, avšak ani jejich akcie neudělaly výraznější posun nahoru. I když z pohledu návratnosti vlastního kapitálu (RoE) vypadají všechny banky lépe, jejich cenu budou ještě nějakou dobu ovlivňovat hlavně postup epidemie v USA a jednání tamní vlády o fiskálním stimulu. Na těchto dvou faktorech totiž závisí tempo amerického ekonomického zotavení a udržitelnost RoE.

V druhém týdnu budou kvartální čísla sektorově namíchaná. Představí se nám americké telekomunikace v podání Verizon a AT&T, první evropské banky UBS a Barclays, technologičtí hráči Intel a Ericsson, automobilky Daimler (ta měla předběžné výsledky již minulý týden) a Tesla. V neposlední řadě to bude také Netflix (Investiční tipy), jehož cena se minulý týden již potřetí pokusila prorazit 550 USD. Opět neúspěšně. Myslíme si však, že ani hvězdná čísla kteréhokoliv titulu nebudou stačit, pokud se během týdne opět rozpadnou jednání o americkém fiskálním stimulu. Ten, a jakékoliv zprávy o vakcíně, budou hrát pro investory prim i nadále.

Datum vytvoření: 19/10/2020
Patria Finance

ZK_cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Koruna s regionem pod tlakem, nehledě na „opatrnou“ ČNB Částečně to může být dané tím, že část trhu má stále problém s tím „uvěřit” bank... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB snižuje základní sazbu na 5,75 %. Jaký čekat vývoj v příštích měsících? Jedním z argumentů pro opatrnější postup centrální banky je setrvačná inflace ve... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
ČR se sune k zemím s nejnižší inflací v EU Zafungoval vysoký srovnávací základ a vedle toho odeznívají i inflační tlaky při... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek