Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (21. září - 25. září)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Uplynulý víkend byl plný důležitých korporátních zpráv, kterým dáme zkraje týdne netradičně přednost před makrem. Předně se nám připomíná hříšná minulost bankovního sektoru (pokolikáté už?), která posílá tržní indexy hned v úvodu týdne výrazně do červeného. Nejnovější skandál se váže k zprávě Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů, která popisuje v období let 1999-2017 podezřelé transfery pro neidentifikovatelné protistrany o objemu cca 2 bil. USD! V praní špinavých peněz takto obludných rozměrů je namočena spousta velkých jmen světového bankovnictví. Nikoho už asi nepřekvapí, že největší podíl na celkovém objemu má Deutsche Bank (-8 %) s 1,3 bil. USD! V Evropě zdatně sekundují třeba HSBC (obchoduje na 25letém minimu), Standard Chartered (-5 %), Barclays (-8 %) nebo ING (-11 %). O něco horší a z hlediska tržního sentimentu závažnější je nemalý podíl výkladní skříně amerického bankovnictví v čele s JPMorgan (cca 0,5 bil. USD), Bank of NY Mellon, nebo Wells Fargo. Ty zahájí týden rovněž hluboce v záporu.

O to pikantnější je další víkendová zpráva, která uvádí, že vedení švýcarské bankovní jedničky UBS oživuje staronovou myšlenku na konsolidaci evropského bankovnictví. Mezi možnými akvizičními cíli figuruje po boku Credit Suisse a BNP Paribas i Deutsche Bank.

HSBC vůbec vstávala špatnou nohou. Čínská komunistická strana jí označila za kandidáta na listinu nespolehlivých entit. To vše za situace, kdy nejenom Londýnu, ale celé Británii hrozí nová karanténa (viz. níže).        

Zpět k nosnímu tématu uplynulých měsíců. Sice je to obehraná písnička, ale je třeba pozorněji sledovat průběh pandemie koronaviru. To, čeho se trhy obávají, totiž získává reálné obrysy: V Evropě přibývá zemí zavádějících nová restriktivní opatření. Nová omezení zřejmě čekají Londýn a premiér Johnson podle tisku dokonce zvažuje všeobecnou karanténu v Británii. A začínající týden navíc ukáže, zda aktuální tempo šíření nákazy v USA znamená pouze ustálení, nebo nové zrychlování do další vlny.

Nová makrodata v Evropě zastupují zejména předběžné indexy nákupních manažerů v září. Tento měsíc přinesl rozmach druhé vlny nákazy a horší tržní sentiment, což by se teoreticky mělo odrazit i v očekáváních firem. Jenže konsensy s tím nepočítají - jsou nastavené na mírný růst průmyslových indikátorů aktivity. Velmi podobné je to u německého indexu Ifo. Převažuje tedy riziko horšího výsledku. V zámoří se budou sledovat objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za srpen.

O něco větší potenciál ovlivnit trhy pak mají případné zprávy o hospodářskopolitické podpoře. ECB údajně spustila revizi svého pandemického programu na nákup dluhopisů (PEPP) a bude nově posuzovat délku jeho trvání. V USA to stále vypadá bledě s novou fiskální pomocí, která je pro tržní sentiment dost důležitá.

Česká národní banka rozhoduje o měnové politice ve středu. Změna je nepravděpodobná; bankéři v poslední době ujišťovali o stabilním výhledu úrokových sazeb. Asi se však nevyhnou zahrnutí pandemického vývoje mezi zásadní negativní rizika a koruně tak pravděpodobně zasedání velkou podporu nedodá.

V korporátním kalendáři dominují výsledky velkoobchodníka Costco a notoricky známé Nike (obě v Investičních tipech).

Týdenní výhled zakončíme opět na korporátní notě. V neděli došlo ke stažení aplikace TikTok z amerických App Store a Google Play, jelikož nebyla dodržena lhůta k odprodeji amerických aktiv této sociální sítě. V řešení je nadále sofistikovaná dohoda s Oraclem, ta by však musela být uzavřena již včera večer, což zatím nebyla, i když ji Donald Trump o víkendu schválil (ano, je to komplikované...). Stávající uživatelé tak mají možnost využívat aplikaci TikTok jen do 12. listopadu. Stejné nařízení se týká aplikace WeChat.

Akcionáře společnosti Nikola čeká další náročný den poté, co zakladatel Trevor Milton odstoupil z pozice šéfa představenstva. Vyložit se to dá tak, že Milton nechce, aby jeho pochybná reputace zastínila úspěchy jeho společnosti. Druhým výkladem je, že kapitán první opouští potápějící se loď, která narazila na ledovec v podobě Hindenburg Research. Akcie Nikoly padají před otevřením trhu o víc než 30 %.

A konečně, v úterý nás čeká dlouho-očekávaný battery day Tesly, kde přední světový výrobce elektromobilů představí novou převratnou bateriovou technologii. Z retailových obchodních fór jde poznat, že právě k úterý se upínají naděje legií retailových opčních traderů, kteří doufají, že právě nová přelomová technologie pomůže Tesle vyhnout se nedávnému osudu svých větších souputníků, kteří byli podobně jako Tesla oblíbeným terčem letních retailových derivátových obchodů. 

Datum vytvoření: 21/09/2020
Patria Finance

linkedin

Komentáře komentáře
Státní dluh překonal hranici 3,2 bilionů korun V poměru k HDP situace vypadá mnohem příznivěji, protože se dluh pohybuje jen ok... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v březnu zůstává na cíli, v létě uvidíme další pokles Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné.  Za poměrn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš