Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (27. ledna - 31. ledna)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Začínající týden přinese řadu výsledků velkých firem, ale také jednání Fedu nebo první odhad amerického HDP. V případě Fedu se dá těžko čekat nějaká akce. Trh je nadále naladěn na pokles úrokových sazeb dál během roku, ale podle nás by k němu došlo pouze pokud začne ekonomika negativně překvapovat, nebo se objeví nové vážné riziko. V doprovodném komentáři si banka nechá prostor pro případnou akci, ale může trochu tlumit naději, že něco přijde. Na druhou stranu se trhy dosud tímto posunem nenechaly nijak rozházet a další drobné změny rétoriky by mohly zvládnout i tentokrát.

Mezi daty můžeme vyzdvihnout předběžné HDP z USA a eurozóny za 4Q. Zatímco americká ekonomika by mohla mírně zrychlit, u evropské se čeká opak. Dopoledne již stihl zklamat německý index Ifo, který naznačil, že se oživení v těžce zkoušeném německém průmyslu prozatím odkládá. Dalším důležitým a potenciálně rizikovým číslem je čínský PMI, ve kterém se naštěstí ještě nestihne projevit případná nervozita z koronaviru. Předběžná inflace v eurozóně sice může stoupnout, ale nezmění velmi stabilní výhled měnové politiky.

Nové téma nákazy koronavirem bude nadále pozorně sledováno zvláště po potvrzení dalšího případu v USA. Vedle toho samozřejmě mohou pokračovat spekulace o efektu obchodního příměří či americkém tlaku na uzavírání nových obchodních smluv, ale výsledky a další témata by měla obchod přece jen odsunout na druhou kolej.

Nad děním na akciových trzích by měla v tomto týdnu držet vládu probíhající výsledková sezóna, která se již naplno rozhoří i v Evropě. Zatímco první dva týdny měly jasné lídry v podobě bank a IT, v tom třetím se bude prezentovat celá plejáda jmen napříč prakticky všemi sektory ekonomiky. Minulý týden patřil především polovodičům, kde se představily v dobrém světle jak ASML tak Intel. Dle doprovodních komentářů snad konečně svítá na lepší časy i v paměťovém segmentu.

Přestože se korporátní sektor zatím prezentuje poměrně solidními čísly za 4Q19, s výhledy pro další fiskální období to již taková sláva není. Tržní konsenzus pro FY20 tak ve stínu probíhající výsledkové sezóny potichoučku pozvolna klesá na aktuálních +8,5 % yoy. Jsme toho názoru, že prostor pro další pokles pořád není zcela vyčerpán. Trh si však z toho moc hlavu nedělá a jako záminku pro výběr zisků využívá až epidemii koronaviru. Pro zajímavost, o notné porci optimismu, která je v současných tržních cenách, svědčí mimo jiné fakt, že reakce na pozitivní překvapení jsou o poznání vlažnější než propady následující po zklamání.

Kompletní korporátní kalendář naleznete níže. Nás v něm budou zajímat především velká IT jména, která táhnou stávající tržní rally. V jejich čele stojí Apple a Microsoft. Zejména Apple má laťku vysoko, neboť valuace se v očekávání nového 5G iPhonu a podepřená buybackem již na podzim razantně vymanila z dlouhodobého historického pásma.

Ještě větší břemeno ponese při oznámení výsledků automobilka Tesla, jež se v uplynulých týdnech utrhla z řetězu. Velkým faktorem je optimismus investorů ohledně budoucnousti automobilky v Číně. Přitom se zapomíná na generovanou čistou ztrátu a vysoké zadlužení. Vzhledem k tomu, že počet prodaných vozů za loňský rok je už znám, bude ostře sledovaná především spodní položka výsledovky, potažmo produkční výhled pro letošní rok.

Podobné situaci pojící se s přemrštěným očekáváním trhu bude čelit i výrobce čipů AMD, u něhož je stratosférická valuace položena na uzmutí tržního podílu od dominantního Intelu. Čtvrteční čísla Intelu ovšem napovídají, že to nemusí být tak žhavé.

Vzhledem k počtu reportujících může být volatilnější zejména čtvrteční obchodní seance.

Datum vytvoření: 27/01/2020
Patria Finance

linkedin

Komentáře komentáře
ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou „velmi opatrné“ Bankovní rada měla pro své rozhodnutí k dispozici novou jarní prognózu, která, p... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Tři zajímavosti v slabším půlprocentním nárůstu HDP Podle ČSÚ především pokračující oživení spotřeby domácností a v menší míře inves... Jaromír Šindel, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user Jaromír Šindel
Česká ekonomika si drží tempo Je to sice nejrychlejší růst za více než dva roky, ale přece jenom jde o číslo o... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek