Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (28. října - 1. listopadu)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Začátek nového měsíce nabídne tradiční várku makrodat. V USA budeme zvědavi hlavně na průmyslový index ISM, před kterým jsme dostali smíšené indikace. Index v posledních měsících negativně překvapoval a nyní naznačuje útlum průmyslové aktivity. Podle odhadů by se za říjen mělo dostavit aspoň menší zlepšení. Naopak v případě čísel z trhu práce je konsensus nastaven na další oslabení tvorby pracovních míst. Obecně budou data důležitým vstupem a v případě slabších výsledků by v nich akcie mohly snadno najít záminku k propadu. Postupně totiž přibývají signály o zpomalování ekonomik a zároveň klesají výhledy pro firemní zisky, zatímco hlavní akciové indexy tomu velmi dobře odolávají. Evidence slabšího fundamentu by ale podle nás nakonec přetlačila pozitivní náladu, kterou udržují náznaky uklidnění obchodních válek. Do stejné skupiny pak spadají také evropská data, konkrétně HDP za 3Q z eurozóny. V případě Evropy se nyní hraje o míru zpomalení, respektive délku útlumu.

Velmi důležitou vzpruhou pro trhy je už dlouhou dobu měnová politika. Víra v podporu z této strany pomohla trhům nejednou překonat strach. Během října postupně zeslábly sázky na agresivní uvolňování měnové politiky Fedu. Nyní je na trhu započtena jako nejpravděpodobnější varianta, ve které Fed sníží sazby do konce příštího roku pouze dvakrát. Akcie to zvládly opět velmi dobře, dluhopisové výnosy se ovšem posunuly výš. Nejbližší snížení sazeb je v plánu tento týden ve středu. Fed ho velmi pravděpodobně dodá, ale co dál? Prognóza se tentokrát měnit nebude a rétoricky si centrální banka nechá široký manévrovací prostor. Potvrdí závislost budoucí politiky na přicházejících informacích a další snížení sazeb ani neslíbí ani nevyloučí. Rizikem z tržního pohledu je případné zhoršení komentáře ke kondici ekonomiky.

Jako stále ještě podpůrný faktor fungují obchodní války, respektive jejich poslední příznivý vývoj. Vypadá to, že USA s Čínou do předběžné dohody chtějí protlačit stále více bodů, čímž by i případný úspěch byl větší. Samozřejmě, pokud se tím naopak nezkomplikuje podpis... Zásadní je podle nás také to, jestli jednání povedou pouze k zastavení další eskalace, nebo zda se podaří některá ze vzájemných cel odbourat. Pouhé příměří by totiž znamenalo, že omezení zahraničního obchodu zůstává a s ním i předpokládaný dopad na hlavní ekonomiky.

Víkend přinesl také další změny v nekonečné sáze zvané brexit. Premiér Johnson nakonec přistoupil ke kompromisu a poslancům navrhl víc času na schválení dohody výměnou za vyhlášení předčasných voleb v polovině prosince. Prozatím se však nezdá, že by měl pro tuto variantu dostatek hlasů z řadů opozice. Hlasování proběhne dnes v popoledních hodinách. Evropská unie se mezitím shodla na posunutí termínu odchodu na leden 2020. Jedná se o flexibilní termín, což znamená, že pokud Británie schválí dohodu dříve, může EU opustit ještě před lednem. Nicméně odklad pořád není definitivní!

Výsledková sezona pokračuje pomalu dál a my začínáme pozorovat první díry v růstu čistých zisků. Zatímco třetí kvartál víceméně plní očekávání (byť již notně snížená), výhled na následující kvartály v několika případech ošklivě sklamal. Kvůli tomu jsme byli svědky prudkého propadu v případě Nokie, Anheuseru a jemnějšího skluzu u Amazonu. Také konsensus pro čistý zisk na akcii pro 4Q19 se postupně posouvá dolů k 0% růstu a tím pádem také celý fiskální rok 2019. Byly tady však i příjemná překvapení, jako například Tesla a její následná 20% pozitivní reakce.

Jelikož v USA máme téměř polovinu výsledků za sebou, přesune se naše pozornost postupně i do Evropy. Nosnou témou bude místní bankovní sektor, který pravděpodobně neměl na růžích ustláno. Z technologického sektoru máme na seznamu ještě Google, AMD nebo Alibabu a o slovo se přihlásí také automobilový sektor a ropný sektor, oba zastoupení giganty svého odvětví.

Datum vytvoření: 29/10/2019
Patria Finance

linkedin

Komentáře komentáře
Státní dluh překonal hranici 3,2 bilionů korun V poměru k HDP situace vypadá mnohem příznivěji, protože se dluh pohybuje jen ok... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v březnu zůstává na cíli, v létě uvidíme další pokles Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné.  Za poměrn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš