Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (29. července - 2. srpna)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Jak agresivní chce být Fed v podpoře inflace a ekonomiky? Ve středu večer americká centrální banka zveřejní své rozhodnutí o úrokových sazbách. Mělo by dojít ke snížení o 25 bazických bodů. Na trzích probíhaly spekulace o možném snížení rovnou o 50 bodů, ale už stihly ztratit na síle. My se nadále kloníme k mírnějšímu postupu Fedu, který v horizontu dalších pár kvartálů nakonec nedoručí tak výrazné uvolnění politiky, na jaké je trh naladěn. Letos čekáme maximálně dvojí snížení sazeb. A právě signály směrem k budoucím krokům budou zásadní pro reakci finančních trhů.

Nový výhled a dots tentokrát nejsou na programu a půjde tedy o komentář a konferenci předsedy Powella. O budoucím postupu budeme usuzovat zejména z důrazu na nízkou inflaci a rizika pro jinak stále poměrně příznivý výhled pro ekonomiku. Pokud by se totiž Fed měl odrážet pouze od své prognózy, našel by pramálo důvodů politiku uvolňovat. Další důležitý bod je míra shody mezi bankéři; vypadá to totiž, že ne všichni se s uvolněním politiky ztotožňují.

Začátkem týdne má přicestovat americká delegace do Číny k obnoveným jednáním o vzájemném obchodu. Jde stále o důležité téma a na trzích panuje slušný optimismus, že se věci alespoň nebudou zhoršovat, ačkoli jednání se mohou táhnout dlouho. Jakýkoli zádrhel by byl vnímán negativně, ale předpokládáme, že na začátek obnovených jednání by měla převažovat vstřícnost.

Minulý týden nepotěšila série indexů aktivity z eurozóny, tentokrát se pozornost obrátí více do USA a Číny. Americký index ISM by podle očekávání měl vykázat pouze drobnou změnu a zůstat jen lehce v pozitivním pásmu. Čínské průmyslové indexy pak zřejmě naznačí lehký pokles aktivity.

V eurozóně se tentokrát čeká údaj o HDP ve druhém kvartále. Ekonomika zřejmě vykáže zpomalení a dá tak za pravdu ECB a jejímu směřování k nižším sazbám. Očekávání o rozsahu akce pak může ovlivnit i předběžná inflaceza červenec.

Britská BoE bude jednat o sazbách, které ani tentokrát nezmění. Oproti předchozímu zasedání je tu ale novinka – premiér, který znamená daleko větší riziko divokého brexitu než jeho předchůdkyně. Bude tedy důležité sledovat, jak moc se to odrazí v postoji banky. BoE dosud odkazovala na nutnost v budoucnu zvýšit sazby kvůli udržení inflace. Konečně by ale mohla projevit odhodlání zareagovat i opačným směrem, pokud budou hrozit škody na ekonomice kvůli odchodu z EU

Závěr týdne bude patřit číslům z amerického trhu práce. Počty nových pracovních míst jsou v posledních měsících jako na houpačce, takže trochu slabší očekávané číslo by jistě nebylo bráno nijak tragicky. Důležitější mohou být mzdy, od kterých se čeká mírné zrychlení. Podobně jako v předchozích případech by rychlejší růst platů nemusel být vnímán akciemi pozitivně kvůli možnému omezení podpory Fedu. Záležet ale bude, jak silný signál o svých úmyslech snižovat sazby nám centrální banka ve středu vyšle.

Na domácí scéně bude úřadovat hlavně ČNB. Ta pravděpodobně k žádné změně sazeb nesáhne. Cyklus utahování je za námi, nyní nastává stabilita a je pouze otázkou, jak dlouhá bude. Aby bankéři začali debatovat o uvolnění politiky, je podle nás brzy. Vzhledem k tomu, že ECB svým obratem nepobídla korunu k podstatným ziskům, je hlavním rizikem přenos ekonomických problémů z Německa. Inflace se ale drží slušně nad cílem a domácí poptávka ji stále podporuje. Stabilita sazeb by tak měla v bankovní radě najít největší počet příznivců.

Akcionáře Mylanu musela hned v pondělí potěšit zpráva o propojení jeho výroby generických léků s konkurencí u Pfizeru. Detaily jsou poněkud nejasné a společnost celou záležitost prozatím dementovala, nicméně akcionáři Mylanu by měly dostat 40% podíl nového byznysu a zbytek by měl připadnout Pfizeru. Akcie Mylan skokově rostou až o 25 %.

I tento týden bude výsledková sezona pokračovat v ostrém tempu, i když máme téměř polovinu reportů za sebou. Hvězdou programu bude jednoznačně Apple, který prezentuje svá čísla ve středu. Kromě něho se ale podíváme také na evropské banky, průmyslové konglomeráty a ropné těžaře.

Datum vytvoření: 29/07/2019
Patria Finance

linkedin

Komentáře komentáře
Jestřábí ČNB dodala koruně nový impuls. Kam až se česká měna podívá? Na domácím poli hraje koruně do karet změna očekávání ohledně snižování tuzemský... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v dubnu výrazněji vzrostla kvůli potravinám Za překvapením stál z našeho pohledu především daleko svižnější růst cen potravi... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Služby přebírají otěže ekonomiky Za první kvartál vzrostly reálné tržby odvětví spadajících pod služby mezičtvrtl... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek