Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (30. března - 3. dubna)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Prošli jsme si fází paniky i následného uklidnění, které zařídil zejména vydatný proud podpůrných opatření centrálních bank a vlád. Nyní přichází období, kdy se namísto prudkých a mnohdy emocionálních reakcí bude už více pracovat s čísly a vyhodnocovat.

První rovina je přesnější odhadování, jak dlouho mohou platit karantény a další omezení v ekonomikách, nebo jestli je dokonce nebude třeba ještě zpřísnit. Klíčovou proměnnou je zde průběh nákazy, ohroženost zdravotních systémů a míra strachu z rychle přibývajících obětí. Stále přitom sledujeme, že vlády mají tendenci opatření proti šíření viru prodlužovat, firmy protahují odstávky výroby.

Od výše zmíněného vývoje se budou odvíjet projekce délky recese a ekonomických nákladů koronakrize. Nově prezentované odhady stále ještě míří k horšímu. Související otázkou je, zda bude hospodářskopolitická pomoc stačit. Zdá se logické, že delší recese si prostě žádá větší podporu, jenže není to tak jednoduché - státní poptávka nedokáže dlouho suplovat tu soukromou a ještě k tomu kompenzovat přivřené hranice a drolící se dodavatelské řetězce.

Tento týden předpokládáme, že při relativně klidnějších trzích vlády a centrální banky přibrzdí se sérií velkých opatření. Stále větší pozornost se pak bude zaměřovat na nová makrodata, která už začala postihovat období boje s virem. V čínském případě je to už únor, v Evropě a USA až březen.

Do kalendáře důležitých dat jsme tentokrát zařadili větší množství březnových konjunkturálních průzkumů z hlavních ekonomik. V Číně by se mohly příslušné indexy zvednout z tragických únorových hodnot, ale v západních ekonomikách tomu bude právě naopak. Navíc, co se týče USA, tam ještě ani březen naplno neukáže sílu negativního vývoje. Důležitá tvrdá data se budou opět týkat amerického trhu práce. Žádostí o dávky v nezaměstnanosti zřejmě znovu přibylo přes 3 miliony za týden a zlom ve vývoji na trhu práce potvrdí i měsíční data. Pracovních míst by mělo podle odhadů za březen zmizet asi 100 tisíc.

„Instantní“ býčí trh z minulého týdne, který táhly ty nejvíc zasažené sektory jako energetika, průmysl, nebo finance, zřejmě nepředstavuje zrovna tu nejlákavější úroveň pro návrat pro většinu akciových investorů. Tím spíš, že index VIX setrvává nad 60 už jedenáctou obchodní seancí v řadě, což naznačuje, že nebývalá volatilita tu s námi ještě po nějakou dobu zůstane.

Přesto jsme toho názoru, že jsme se díky bezprecedentní reakci hospodářské politiky pro tuto chvíli vyhnuli kolapsům na trzích s dluhem i dolarovou likviditou; fáze plošné kapitulace je tak nejspíš za námi. Konečně se tak otevírá prostor pro opětovné budování pozic, které by dle našeho názoru měly nyní být naprosto dominantně akciové.

S načasováním v takhle volatilním trhu by mělo pomoct postupné budování pozic. S výběrem zase plošná povaha předchozího výprodeje, která srazila dolů i valuace titulů, jejichž podnikání by se neměla výrazněji dotknout ani protáhlá omezení. Některá jména můžou dokonce z tohoto nepříznivého scénáře profitovat. Společným jmenovatelem námi preferovaných titulů jsou stabilní/rostoucí zisky a robustní bilance. Doporučení jsou po novém shrnutá v modelovém portfoliu s pracovním názvem COVID-19.

Doporučení v cykličtějších částech trhu bychom pak eventuálně opírali až o nově příchozí data. Velký zátěžový test pro korporátní sektor přijde zhruba za dva týdny, kdy začíná výsledková sezóna za 1Q20. 

Datum vytvoření: 30/03/2020
Patria Finance

linkedin

Komentáře komentáře
Státní dluh překonal hranici 3,2 bilionů korun V poměru k HDP situace vypadá mnohem příznivěji, protože se dluh pohybuje jen ok... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v březnu zůstává na cíli, v létě uvidíme další pokles Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné.  Za poměrn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš