Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (4. listopadu - 8. listopadu)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Finanční trhy si minulý týden udržely pozitivní náladu a v následujících dnech se na ně chystá jen málo dat, která by mohla vyvolat chmury. Za pozornost stojí americký index ISM ukazující aktivitu tentokrát v nevýrobním sektoru nebo čísla z německého průmyslu (objednávky a výroba). Sledovat se budou také čínské údaje o zahraničním obchodu, ale s vírou v řešení obchodního sporu v zádech by je trhy mohly zvládnout bez vážných problémů.

K příznivé náladě přispívá právě také rostoucí důvěra v uklidnění čínsko-americké obchodní války. Obě strany znovu hlásí pokrok a z USA zaznělo, že už nyní v listopadu by mohla být podepsána smlouva. Za zmínku také stojí, že zatímco se Čína pře se Spojenými státy, v rámci asijsko-pacifického regionu aktivně buduje největší obchodní zónu. Během pondělka by mohla být oznámena aspoň předběžná dohoda 16 zemí označovaná jako RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership).

Česká národní banka má ve čtvrtek měnové zasedání, na kterém se úrokové sazby nezmění. Zajímavé bude sledovat náladu v bankovní radě, tedy hlavně podporu pro zvýšení sazeb, které naznačuje prognóza. Podle nás ale bezpečná většina bankéřů preferuje stabilitu, která je tak základním scénářem i pro následující měsíce.

O sazbách rozhoduje také britská BoE a ani v tomto případě se změna moc čekat nedá. Rizika spojená s brexitem se sice podstatně snížila, ale banka s utahováním politiky nebude spěchat.

V korporátní sféře se o víkendu se odehrálo několik podružných zajímavých událostí. První novinkou byl primární úpis akcií saúdského Aramca, ke kterému se nám dostalo více informací. Společnost bude kótovaná do konce roku na domácí burze v Tadawulu a až v budoucnu možná na mezinárodních burzách. Tím však oficiální várka informací končí, což jen podtrhuje celkový tajnůstkářský přistup Saúdů k celému úpisu. Dle neoficiálních zdrojů bude Aramco nabízet 1 až 2 % celkových akcií za cca 20 až 40 mld. USD. Rekord za největší IPO drží už 5 let Alibaba a jejích 25 mld. USD získaných při vstupu na americkou burzu.

Hlavně je tady ale pozitivní zpráva pro Evropu i mezinárodní obchod. Po plodných jednáních s evropskými, japonskými a korejskými automobilkami se americký ministr obchodu Wilbur Ross vyjádřil, že v tomto měsíci nebude potřeba zavádět cla na dovoz automobilů. Dle všeho se zdá, že výrobci se zavázeli navýšit kapitálové výdaje do výroby na americké půdě. Zároveň předpokládáme, že americká strana ztratila při zpomalující ekonomice a blížících se volbách část své vyjednávací pozice. Tak nebo tak je tato zpráva pozitivní.

Výsledková sezóna sice ještě nekončí, ale už nám toho moc nezbývá. Můžeme si tedy dovolit krátké zhodnocení. Obecně vzato, americká výsledková sezóna za 3Q19 se odehrála zhruba v tom duchu, jak jsme psali na jejím začátku před třemi týdny. Jinými slovy, 3Q19 dopadl nad očekávání (zisky -2 % yoy oproti očekávaným -4 % yoy), přestože jsme se na třetí pokus již nevyhnuli meziročnímu propadu korporátních zisků. Ze sektorového pohledu si nejlépe vedly ty části ekonomiky, které jsou exponovány především na domácí poptávku. Za zmínku stojí třeba solidní výkon bank nebo realit, za překvapivě odolné můžeme označit výsledky v sektorech zdravotnictví nebo průmyslu.

Celkový dojem tak kazí spíše korporátní výhledy pro konec tohoto, resp. příští rok. Ty si již našly cestu i do tržních odhadů, které postupně klesají. Ve 4Q19 se tak nejspíš žádného oživení nedočkáme. I tržní konsenzus pro FY20 konečně padá k +9 % yoy. Oproti počátku roku je tak zhruba o 2 p.b. níže, přičemž prostor pro další pokles není dle našeho názoru stále vyčerpán.

Trh si s tím ovšem moc hlavu neláme a ruku v ruce s ustupujícími geopolitickými riziky a podporou centrálních bank postupně posouvá historická maxima. Veškerý letošní růst tak stojí zejména na valuačních násobcích, nikoliv korporátním fundamentu, což, řekněme, nejsou zrovna nejpevnější základy.

Datum vytvoření: 04/11/2019
Patria Finance

Banner Finweek

komentáře
Evropské vlády mluví o „New deal”, realita je však zcela jiná Je třeba si uvědomit, že dnešní pandemická krize je v mnoha ohledech specifická.... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB dál uvolňuje úvěrové podmínky A tím je především opuštění druhého ze tří stávajících parametrů při poskytování... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
Je německý záchranný balík skutečně „chytrý”? Co však udělat v druhé fázi krize, kdy v rozmrzajících ekonomikách půjde o to „c... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
nepřehlédněte