Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (6. dubna - 9. dubna)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Úleva ze stabilizace počtu nových případů nákazy koronavirem i počtu úmrtí naznačuje, co zůstává na trzích klíčovou sledovanou proměnnou. Skutečně to vypadá, že velké evropské země, s výjimkou Británie, dospěly ke zpomalování nákazy. Otázkou zůstává, jak rychle si nyní troufnou odbourávat mimořádná opatření, aniž by tak riskovaly opětovné rozdmýchání problému. Návrat ekonomické aktivity podle nás bude pomalý.

Víkendové statistiky z USA byly nejprve dost znepokojivé, když počty nově nakažených dál silně narostly, ale nedělní zprávy jsou rovněž poměrně příznivé. V tomto případě ještě optimismu nepodléháme. Jednodenní zub v grafu může naznačovat zlepšování situace v New Yorku, který je v rámci celé země dost napřed. Nákaza v dalších státech se stále rozjíždí. Navíc poměrně velký úbytek nově nakažených může být způsoben i technickými důvody při zaznamenávání výsledků testů.

Nákaza a délka omezujících opatření je zásadní pro obchodování, takže spekulace kolem tohoto tématu budou dál hrát důležitou roli. Dalším tématem zůstává ropa a boj za její vyšší ceny. Americký prezident jako jednu z možností zmínil výrazná dovozní cla, čímž by fakticky zavřel domácí trh a ochránil producenty na úkor spotřebitelů. Mezitím stále zůstává ve vzduchu jednání mezi Saúdskou Arábií a Ruskem o možném osekání produkce, ale to se stále odkládá.

Z pohledu nových dat bude tento týden spíše pohledem zpět do února, ještě málo postiženého současnými problémy. Trhy tak nebudou přisuzovat velkou důležitost relativně dobrým německým průmyslovým objednávkám ani dalším číslům z tohoto měsíce. Upozorníme ovšem znovu na týdenní žádosti o dávky v nezaměstnanosti v USA či na tamní index spotřebitelské důvěry, což bude už dokonce předběžná zpráva za duben. Vyjde také zápis z posledního zasedání Fedu. Centrální banka toho ale představila už opravdu hodně a podařilo se jí zamezit nejhoršímu stresu ze zamrzání toků peněz.

V pátek a pondělí bude většina světových trhů zavřena. To neplatí pro americké burzy, které budou zavřeny jen v pátek. V pondělí přiletí z USA výsledky Delta Air Lines.

Datum vytvoření: 06/04/2020
Patria Finance
komentáře
Rekordní zájem o státní dluhopisy Jen v dubnu se MF podařilo na trhu prodat dluhopisy za 252 mld. korun a vedle zí... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
Jak dopadne bitva „jihu proti severu“ o záchranný fond EU? Zdá se ovšem, že na severu Evropy nový návrh narazí. Hlasy proti zaznívají z Niz... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Propadlo české HDP více než německé? Investoři se v tuto chvíli zjevně dívají za mizerná aktuální čísla a věří, že dí... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
nepřehlédněte