Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (7. října - 11. října)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Začátek nového týdne navazuje slabými daty na ten předchozí. Tentokrát se jedná o německé průmyslové objednávky, jejichž propad se v srpnu prohloubil a byl horší, než se čekalo. Jinak nebude tento týden na data až tak bohatý, pozornost ovšem přitáhne třeba německá průmyslová výroba, americká inflace nebo index spotřebitelské důvěry v USA. Dosud vysokou důvěru mohou nahlodávat data z trhu práce nebo nejistota kolem cel. Pokud by se tak opravdu stalo, byl by to pro nás další signál, že spotřeba míří k nižšímu tempu.

Důležitým tématem zůstane Fed a výhled jeho politiky. Trh je přesvědčen o tom, že už koncem října dojde k dalšímu snížení úrokových sazeb. Ve středu vyjde zápis z posledního zasedání měnového výboru, který napoví o náladě mezi bankéři. Podle nás ale budou cennější přímo jejich vystoupení v nejbližších dnech. Může se v nich objevovat hodnocení posledních čísel z ekonomiky, která vypovídají o momentálních trendech poměrně nepříznivě.

Čínská delegace míří do USA k dalšímu kolu vyjednávání, poté co z toho předchozího předčasně odešla. Nadále se držíme názoru, že se obě strany budou snažit učinit aspoň nějaký pokrok v otázkách, které vypadají jako nejprůchodnější. Měla by to být zemědělská produkce a možná nějaké menší úpravy u cel. Nečekáme žádný průlom v klíčových bodech, snaha bude spíše mířit k nějaké prozatímní, osekané verzi dohody. Co se týče informací, které z jednání budou chodit, jako obvykle čekáme hlavně politické fráze o dobrém dojmu, vymezování prostoru atp.

Britské vládě se krátí čas, aby dosáhla dohody s EU před plánovaným vystoupením. Tento týden bude prezentovat svůj poslední návrh alternativy k irské pojistce, který však zástupci EU už předem kritizovali. Ke konkrétnímu návrhu dohody by se obě strany měly v zásadě dopracovat tento týden, jinak se posuneme k otázce odkladu, případně divokého brexitu.

Nepříjemně to vypadá i na frontě odbory UAW versus General Motors. UAW v neděli odmítlo poslední nabídku automobilky a stávka téměř poloviny zaměstnanců tedy vstupuje již do čtvrtého týdne. Kamenem úrazu je především snaha odborů přinutit GM k oficiálnímu závazku, že budoucí produkce zůstane na domácí půdě. To se ovšem managementu preferujícímu flexibilitu vůbec nelíbí. Trh prozatím příliš nerzvózní není, jelikož akcie GM od počátku stávky ztratily jen cca 6 %.  

Z korporátních čísel nás budou zajímat asi jen aerolinky Delta, které otevřou výsledkovou sezonu třetího. Na banky si ale budeme muset počkat až do příštího týdne.

Datum vytvoření: 07/10/2019
Patria Finance

CFA society forecasting dinner 2020

komentáře
Inflace na osmiletém maximu Lednový inflační skok jde na vrub především potravinám a alkoholu. V přípa... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
Penzijní systém v centru zájmu I když všechny tři varianty můžou být na první pohled pro stát lákavé, pro... Jana Brodani výkonná ředitelka AKAT ČR
Profile picture for user Jana Brodani
ECB startuje velkou revizi měnové politiky, co čekat? Za prvé půjde o vyjasnění definice inflačního cíle. V posledních měsících ... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
nepřehlédněte