Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (8. června - 12. června)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Americký Fed tento týden rozhoduje o nastavení měnové politiky. Nepředpokládáme změnu sazeb ani jiné zásadní opatření. To podstatné se bude dít na poli nové prognózy a slovního hodnocení ekonomického výhledu. V březnu se totiž Fed do prognózy nepouštěl kvůli extrémní míře nejistoty. Tentokrát se už dozvíme, jaký tvar a rychlost oživení čeká. Dosud byla řada zástupců centrální banky v čele s předsedou Powellem opatrná - čekali pouze pomalý návrat k normálu. Změní se nějak jejich názor po evidenci z trhu práce, že dno přišlo už v dubnu a následoval svižný obrat?

Na tomto místě můžeme ztratit slovo o pochybnostech o správnosti amerických dat o nezaměstnanosti. BLS (tedy primární zdroj dat) sám uvádí, že v dubnu i květnu velký počet nezaměstnaných spadl do špatné kolonky. Kvůli chybnému vyplnění formuláře byli označeni jako zaměstnanci s absencí a ne jako nezaměstnaní. Kdyby BLS čísla opravil s přihlédnutím k typickému počtu absentujících zaměstnanců, míru nezaměstnanosti by to v dubnu i květnu zvedlo asi o tři procentní body. Duben by tedy skutečně býval přinesl odhadovanou 20procentní nezaměstnanost.

Zmíněný problém s klasifikací může vést k otázce, zda je to s trhem práce skutečně tak dobré, jak data ukázala, a jak to může ovlivnit pohled Fedu. Faktem ale je, že zmíněný problém se týká pouze průzkumu, ze kterého vychází statistika nezaměstnanosti či míry participace. V nich i tak vychází značné zlepšení z dubna na květen. Skvělá čísla o zaměstnanosti vycházející z údajů od firem zůstávají. Ve výsledku tedy report nedává důvod příliš pochybovat, že start ze dna přišel rychleji a byl silný.

Z nových dat tento týden nekouká příliš velký tržní dopad. Německá průmyslová výroba za duben překvapila lehce negativně, ale k dubnu se moc nepřihlíží. Cenové statistiky nyní nepatří mezi ty sledované a americké žádosti o dávky v nezaměstnanosti se postupně snižují, s čímž je trh spokojen a přestává na ně reagovat. V pátek vyjde červnový průzkum spotřebitelské důvěry v USA, která se má dál zlepšovat a investorům se zlepšování čísel obvykle líbí.

Víkend evidentně nenaboural představu investorů o rychlém zotavení ekonomiky, jelikož sektorová rotace pokračuje vesele dál. Před otevřením amerického trhu rostou prudce nahoru aerolinky, turizmus a banky, zatímco technologický sektor stagnuje případně mírně klesá. Některé společnosti se přitom s cenou akciií blíží hodnotám z léta loňského roku, kdy celý svět šlapal jako hodinky.

Na poli zdravotnictví se možná chystá k největší fúzi všech dob. Britská AstraZeneca má dle serveru Bloomberg zájem koupit americký Gilead Sciences, což by vytvořilo třetí největší farmaceutickou společnost na světě s tržní kapitalizací cca 250 mld. USD. Obě strany tuto zprávu samozřejmě popřely.

Z korporátních výsledků nás bude zajímat v podstatě jen Adobe na konci týdne. Společnost stála během akciové rally posledních měsíců trochu mimo pozornosti, nicméně stejně jako jiné technologické společnosti si i ona nedávno sáhla na nová historická maxima.

Datum vytvoření: 08/06/2020
Patria Finance

ZK_cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v březnu zůstává na cíli, v létě uvidíme další pokles Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné.  Za poměrn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Nezaměstnanost mírně vyšší než loni, ale nižší než za covidu Minimálně ve srovnání s předchozími epizodami recese. Březnová míra nezaměstnano... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek