Přejít k hlavnímu obsahu
UBS kupuje Credit Suisse
Největší švýcarská banka UBS souhlasila s tím, že koupí svého velkého rivala Credit Suisse, která se v minulém týdnu dostala do značných problémů. Nouzová záchranná dohoda, která vznikla přes víkend měla uklidnit paniku na finančních trzích.
UBS

Švýcarské úřady zahájily hledání řešení před víkendem a primárně se zaměřovaly na soukromý sektor, přičemž údajně podle CNN zvažovaly plán B – úplné nebo částečné znárodnění.

Švýcarská národní banka v nedělním prohlášení uvedla, že UBS převezme Credit Suisse a dojde tak k zajištění finanční stability a ochráně švýcarské ekonomiky. Generální ředitel UBS Ralph Hamers bude generálním ředitelem spojené banky.

UBS zapalatí 3 miliardy švýcarských franků (72,5 miliardy korun), a to svými akciemi což je o 60 % méně než je hodnota banky v pátek při uzavření burz.  Akcionáři tak za každou akcii, která měla v pátek hodnotu 1,86 švýraského franku dostanou pouze 0,76 švýcarského franku.

Překvapeni byli držitelé podmíněných konvertibilních dluhopisů (AT1). Tyto dluhopisy jsou typem, který je považován za součást regulatorního kapitálu banky. Držitel může vyměnit dluhopis v akcie nebo si nechat vyplatit nominální hodnotu. V průběhu trvání dluhopisu jsou vypláceny kuponové platby. Credit Suisse měla vydány tyto dluhopisy v hodnotě 16 miliard švýcarských franků (387 miliard korun).

Rozhodnutí FINMA (Swiss Financial Market Supervisory Authority – švýcarský organ dohledu nad finančními trhy) bylo totiž takové, že tento typ dluhopisů bude odepsán. To vyvolalo paniku na trhu těchto dluhopisů.

UBS je banka, které za poslední dva roky stouply akcie o 15 % a v roce 2022 vykázala zisk 7,6 miliardy dolarů. Credit Suisse za stejné období ztratila 84 % své hodnoty a loni vykázala ztrátu 7,9 miliardy dolarů.

Zdroj: CNN

Datum vytvoření: 20/03/2023

linkedin

Komentáře komentáře
Inflace v květnu zpomalila Oproti dubnu ceny stagnovaly, jelikož cenové pohyby řady položek se vykompenzova... Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user seidler
ECB poprvé snižuje sazby, již v červenci si ale může vybrat pauzu Včerejší rozhodnutí se opírá o aktualizovanou makroekonomickou prognózu. Ta dle ... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Česká ekonomika se jen velmi pomalu rozjíždí S tím, jak se inflace vrací k normálnějším úrovním, se opět začíná zvyšovat kupn... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek