Přejít k hlavnímu obsahu
Investujte zodpovědně – vsaďte na zelené dluhopisy
Zelené dluhopisy jsou skvělou příležitostí, jak zúročit své úspory a přispět k ochraně přírody. Díky jejich náročnému schvalovacímu procesu jsou vydávány pouze seriózními firmami, s prakticky nulovým rizikem a úročením vyšším, než nabízejí státní dluhopisy či různé druhy spoření. Co je však zásadní, že emitentům i investorům nejde pouze o zisk, ale především o pozitivní dopady podnikání.

Historie zelených dluhopisů se začala psát v roce 2007, kdy Evropská investiční banka vydala tzv. klimatické dluhopisy, které byly použity pro financování projektů v oblasti obnovitelné energie. První oficiální zelené bondy následovaly o rok později a byly emitovány Světovou bankou. Postupem času se staly velkým hitem, o čemž svědčí i každoroční nárůst celkového objemu vydaných emisí. Nespornou výhodou zelených dluhopisů také je, že se jejich výnosy nedaní. Emitent si tím pádem půjčuje za nižší úrok a investor nakupuje s garancí vyššího výnosu.

Zelené dluhopisy nejčastěji vydávají podnikatelé, kteří upřednostňuj strategii win : win, tedy podílet se na takovém businessu, který naplňuje některý (nebo i více) ze sedmnácti cílů udržitelného rozvoje – program OSN do roku 2030. Jen namátkou lze uvést např. „Chránit a udržitelně využívat oceány, moře a mořské zdroje“ nebo „Zajistit zdravý život a zvyšovat jeho kvalitu pro všechny v jakémkoli věku“. Cíle mají tedy jak environmentální, tak sociální charakter. Prostředky získané z emisí zelených dluhopisů mohou sloužit např. k výrobě biopaliv, výstavbě solárních elektráren nebo na realizaci recyklačních projektů. Naopak, firmám obchodujícím ve zbrojním, tabákovém, GMO průmyslu nebo se potýkajícím s korupcí, jsou zelené dluhopisy zapovězeny.

„Tyto tematické dluhopisy jsou skvělou alternativou pro začínající investory, kteří chtějí zároveň vykonat něco bohulibého. Díky přísně nastaveným podmínkám, které musejí emitenti splňovat, je šance, že investor narazí na podvodnou či rizikovou emisi, zcela nulová. Důrazně bychom však chtěli varovat před emitenty, kteří se jako „zelení“ pouze tváří nebo nabízejí dluhopisy s neúměrně vysokým úrokem a bez jakékoli garance návratnosti investice. Jedná se například o projekt Ecosenior nebo společnost EMTC Czech,“ uvádí Eliška Skřivanová, tisková mluvčí serveru Rizikovedluhpisy.cz, který bojuje proti nepoctivým emitentům.

Potenciál zelených dluhopisů velmi rychle rozpoznali také významní hráči na světových trzích, pro které je jejich emise nejen skvělým obchodním tahem, ale díky striktním pravidlům také konkurenční výhodou a prestiží. Jak podnikatele, tak samotné investory navíc těší dobrý pocit z toho, že jejich aktivity mají výraznou přidanou hodnotu, která přispívá k ochraně životního prostředí a tím ke zlepšení životní úrovně nás všech. Pozitivní je také skutečnost, že nejvíce emitentů zelených dluhopisů pochází z Číny a Spojených států. Jedná se totiž o země, které, spolu s Indií, patří k největším znečišťovatelům planety. Podíl na tom má zejména enormní produkce oxidu uhličitého související s živočišným průmyslem. V případě Číny a Indie je to také nadměrná produkce plastů.

Mezi významné evropské emitenty náleží Francie, Belgie a zejména Polsko. Proběhla zde totiž historicky první emise státních dluhopisů o objemu 750 milionů eur, za což země získala mezinárodní ocenění. Dalším významným hráčem je Lucembursko, kde dokonce vznikla zelená burza – Luxembourg Green Exchange.

Zeleným dluhopisům propadla také čínská společnost London Taxi provozující ikonické černé taxíky, které má v plánu elektrifikovat. Dále pak automobilka Hyundai nebo společnost Apple, která nejen, že z více jak 95 % využívá při výrobě obnovitelných zdrojů, ale do budoucna plánuje vyrábět iPhony čistě z recyklovaných materiálů – to vše s pomocí zelených dluhopisů. Doposud společnost vydala dluhopisy v celkové hodnotě 2,5 miliardy dolarů, se zhruba 3% úrokem. Vyjma Světové a Evropské investiční banky pak zelené bondy emitují také Bank of America nebo například Bank of China. 

Světové velmoci i úspěšní podnikatelé si totiž velmi rychle uvědomili, že neudržitelné hospodaření, které má přímý vliv na oteplování planety, odlesňování či znečištění oceánů, je hrozbou nejen pro životní prostředí, ale především pro jejich vlastní byznys. Za všechno hovoří např. opakující se sucha, která letos výrazně ovlivnila živočišnou i rostlinnou výrobu.

„Jsme první generací, která pociťuje dopady klimatických změn a zároveň poslední, která s tím může něco dělat,“ prohlásila Kristalina Georgieva, výkonná šéfka Světové banky. Jen Světová banka v posledních deseti letech emitovala zelené dluhopisy v hodnotě 10,1 miliard amerických dolarů. V roce 2016 byly na celosvětovém trhu emitovány zelené dluhopisy v celkové hodnotě 162 miliard USD a letos se očekává dokonce 210 USD.

 

Datum vytvoření: 12/11/2018

ZK_cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Koruna s regionem pod tlakem, nehledě na „opatrnou“ ČNB Částečně to může být dané tím, že část trhu má stále problém s tím „uvěřit” bank... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB snižuje základní sazbu na 5,75 %. Jaký čekat vývoj v příštích měsících? Jedním z argumentů pro opatrnější postup centrální banky je setrvačná inflace ve... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
ČR se sune k zemím s nejnižší inflací v EU Zafungoval vysoký srovnávací základ a vedle toho odeznívají i inflační tlaky při... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek