Přejít k hlavnímu obsahu
Inflace se v říjnu vrátila nad osmičku
Podle zveřejněných dat statistického úřadu vzrostly ceny v říjnu o 0,1 %. V posledním měsíci zdražovaly některé potraviny, příležitost zvýšit ceny si nenechali ujít ani prodejci oblečení a obuvi a jako již tradičně ani hotely a restaurace.

Napjatě očekávaná meziroční inflace tentokrát poskočila na 8,5 %. Ve srovnání s loňském si připlácíme především za energie, nájemné, jídlo v restauracích, ubytování v hotelech, oblečení a obuv, zdraví a v podstatě levnější jsou zatím jen pohonné hmoty.

Nárůst meziroční inflace není nijak překvapivý, protože je důsledkem loňského zohlednění „úsporného energetického tarifu.“ Je to vlastně jen hra čísel spočívající v dočasném snížení srovnávacího základu loni v říjnu. Jak uvádí statistický úřad, bez ně by inflace byla „jen“ 5,8 %.

Tento efekt vymizí už na začátku příštího roku, kdy ovšem do hry vstoupí skutečná neznámá, a sice nové ceníky zboží a služeb. V každém případě inflace na začátku příštího roku prudce poklesne, avšak zatím lze jen spekulovat, zda bude začínat čtyřkou, trojkou nebo dokonce dvojkou. Nejde totiž jen o nové ceníky zboží, ale také o energie a s nimi spojené poplatky, o nichž se právě jedná.

Ještě před vánočními svátky bychom se však poklesu inflace mohli přece jen dočkat. Nahrávají mu nejenom o něco málo příznivější nákladové podmínky u výrobců, ale také dlouhodobě slabá poptávka, jejímž výsledkem jsou plné sklady neprodaného zboží.

Prostor pro zlevnění tu nepochybně existuje, je jen otázkou, nakolik jej prodejci využijí. Inflace by letošní rok mohla skončit pod 7,5 %, průměrná inflace pak na zhruba 10,7 %.

Datum vytvoření: 13/11/2023
Petr Dufek, - hlavní ekonom Banky Creditas

linkedin

Komentáře komentáře
Česká ekonomika klesá výrazněji, sazby dolů již v prosinci? Znepokojivý je také pohled do struktury HDP - mezičtvrtletně padají prakticky vš... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
HDP ještě horší než původní odhad Propad hospodářství jasně ilustruje efekt vysoké inflace, která stále likviduje ... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Pro aktivaci „Sahmova pravidla“ pro recesi v USA netřeba chodit daleko Samozřejmě, připomeneme-li si poslední tempo růstu HDP či dokonce říjnové maloob... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák