Průměrná meziroční inflace ve druhém čtvrtletí činila 2,5 %, růst reálné mzdy tak
ve 2. čtvrtletí zpomalil z 5 % na 3,9 %. Reálné mzdy tak v meziročním vyjádření po dvouleté přestávce v letošním roce již rostou, z mezičtvrtletního pohledu však rostou již
5. čtvrtletí v řadě. Průměrná mzda činila 45 854 korun, mediánová pak 38 529 korun. Mediánová mzda však rostla pouze o 5 % a stejně jako v prvním čtvrtletí zaostala za růstem průměrné mzdy. Za celý rok 2023 růst mezd dosáhl 8 %, pro letošní rok čeká prognóza ČBA růst nominálních mezd o 6,8 %, ČNB pak silnější růst o 7,4 %, dnešní hodnoty však spíše potvrzují mírně slabší dynamiku pod 7% hranicí. V reálném vyjádření by měly letos růst mzdy kolem 4,5 % a na svou maximální úroveň z roku 2021 se dostanou patrně až v roce 2026.
Nejrychlejší meziroční růst mezd zaznamenaly v 2. čtvrtletí odvětví zdravotní a sociální péče, kde byla dynamika dvouciferná, se slabším růstem pak následovalo zásobování vodou, zpracovatelský průmysl či stavebnictví. Nejpomaleji naopak ve vzdělávání
(+2,1 %) a veřejné správě (+2,9 %). V těchto dvou odvětvích byl nárůst nejslabší i z pohledu vývoje od 2. čtvrtletí roku 2019, kdy průměrné mzdy vzrostly o 33 %, zatímco ve veřejné správě o 22 % a vzdělávání o 26 %.
ČNB očekávala růst mezd v 2. čtvrtletí ve výši 7,2 %. Právě růst mezd v tržních odvětvích zaostal za odhadem ČNB, když dosáhl „pouze“ 7,3 %, zatímco ČNB čekala růst o 8,2 %. Utlumený růst v netržních odvětvích vlivem konsolidačního balíčku byl vesměs v souladu s odhadem centrální banky (2,8 vs 2,7 %). Zpomalení dynamiky mezd v tržních odvětvích oproti předešlému čtvrtletí (8,3 po revizi), šlo zejména na vrub slabšímu růstu mezd ve zpracovatelském průmyslu (z 8,1 % na 7,6 %), obchodě (z 7,3 % na 6,2 %) či dopravě (9,3 % na 7,3 %).
Druhé čtvrtletí v řadě lze také pozorovat citelně slabší dynamiku mediánové mzdy, která je v letošním roce zhruba o 1,5 procentního bodu slabší oproti vývoji mezd průměrných. Zatímco za první polovinu roku rostly mzdy průměrné o 6,9 %, mediánová mzda vzrostla o 5,3 %. To pak naznačuje, že dynamika mezd je tažena spíše lépe placenými zaměstnanci.
V mezičtvrtletním pohledu (po sezónním očištění) průměrná mzda vzrostla o 1,4 %, zatímco v předešlých čtvrtletích rostla kolem 1,7 %. V reálném vyjádření rovněž zpomalila a rostla o 0,7 %. Ačkoli roste již 5. čtvrtletí v řadě, její růst ve 2. čtvrtletí patří mezi ty slabší.
Vývoj mezd za 2. čtvrtletí tak zaostal za očekáváním a nepotvrdil tak příznivější očekávání z prvního čtvrtletí. Zároveň stejně jako v prvním čtvrtletí platí, že samotná mediánová mzda roste pomaleji, což představuje z pohledu centrální banky menší obavu z dopadu růstu mezd na spotřebu, resp. inflaci. Dnešní hodnoty tak naznačují, že růst průměrné mzdy může být letos nakonec v souladu s předpokladem poslední prognózy ČBA očekávající růst mezd v letošním roce o necelých 7 % a skončí za odhadem ČNB. Růst nominálních mezd ve vybraných zemích za posledních 1,3,5 a 10 let zároveň ukazuje, že mzdy v tuzemské ekonomice obecně zaostávají ve srovnání s okolními zeměmi regionu, což bude patrně případ i letošního roku.