Přejít k hlavnímu obsahu
Bankovní statistika únor – svižný růst vkladů a jen mírné oživení úvěrového trhu
Celková bilanční suma bankovního sektoru vzrostla během února jen velmi mírně, konkrétně o 0,2 % meziměsíčně, a dosáhla hodnoty 10 417 miliard korun. Meziroční tempo růstu mírně zpomalilo na 7 %. V únoru hrály hlavní roli úvěrové obchody s klienty (+0,8 % m/m) a investice bank do dluhových cenných papírů (+1,7 % m/m).
bank stats

Celkové vklady zakončily druhý měsíc roku v objemu 7 123 miliard korun, což je o 0,7 % více než v lednu. V meziročním srovnání jsou celkové vklady vyšší o 7,2 %. Nefinanční podniky přidaly v únoru na své účty zhruba 31 miliard korun (+2,1 % m/m), obyvatelstvo nově naspořilo 25 miliard korun (+0,7 % m/m). Ve výsledku můžeme opět sledovat poměrně intenzivní nárůst tzv. nad-vkladů, jejichž celkový objem přesáhl hodnotu 550 miliard korun. Většinu těchto extra úspor drží na svých účtech domácnosti, z čehož je evidentní, že existuje dostatečná finanční síla pro oživení spotřeby. 

Celkové úvěry zrychlily své tempo růstu na 0,8 % meziměsíčně a uzavřely únor na hodnotě 4 401 miliard korun. V meziročním srovnání se růst udržel na podobné úrovni jako v lednu, tedy 6,9 %. Nástup nového roku vypadal pro nové firemní úvěry nadějně, když dosáhly podobné hodnoty jako v předchozím roce, avšak únor tento trend nepotvrdil.

Firmy v únoru uzavřely nové úvěrové smlouvy v objemu necelých 30 miliard korun, což je o téměř 17 % méně než v únoru 2023. Nižší objem byl realizován jak v korunových úvěrech (15,1 miliardy korun), tak v eurových (14,7 miliardy korun).

U úvěrů obyvatelstvu dochází s postupným poklesem úrokových sazeb k také postupnému oživení trhu hypotečních úvěrů. V únoru bylo poskytnuto 13,2 miliardy korun nových hypoték, což je o téměř 75 % více než v únoru 2023, avšak stále zhruba o třetinu méně než v letech 2022 a 2021. Spotřebitelské úvěry poprvé překonaly hranici 10 miliard korun nových úvěrů v jednom měsíci. V meziročním srovnání je únorová hodnota nových spotřebitelských úvěrů vyšší o 35 %.

Autor: Lenka Kalivodová, analytička Raiffeisenbank

Datum vytvoření: 02/04/2024

linkedin

Komentáře komentáře
V globální ekonomice narůstá protekcionismus. Jak razantně zareaguje Evropa? Nová cla ovlivní asi jen 4 % celkových čínských dovozů do Ameriky, proto není tř... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Přirozená reálná dlouhodobá úroková míra směřuje na sever Jen pro představu - např. forwardově počítaná reálná úroková míra „pět let za pě... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
Dubnové ceny výrobců zklidnily obavy ze zrychlení inflace Ceny služeb také meziměsíčně mírně rostly, stejně jako v minulém měsíci byl však... Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user seidler