Přejít k hlavnímu obsahu
Banky z Wall Street se připravují na dosažení dluhového stropu v USA
Jednání o zvýšení dluhového stropu americké vlády ve výši 31,4 bilionu dolarů (asi 680 bilionů korun) zamrzla na mrtvém bodě. Jeho dosažení nastane zřejmě na počátku června. Banky na Wall Street a další instituce se připravují na případné dopady.
wall street

V případě dosažení dluhové stropu přestane být americká vláda schopná hradit své závazky. Finanční průmysl se na podobnou krizi připravoval již několikrát, nicméně podle vysokých představitelů z amerických bank nebyla nikdy debata o dluhovém stropu znepokojivější.

Americké vládní dluhopisy jsou jedním ze základních instrumentů globálního finančního systému. I pro analytiky je velmi těžké dohlédnou všech škod, které by nesplácení vládních závazků Spojených států napáchalo.

Manažeři velkých bank a investičních společností předpokládají masivní volatilitu na akciových, dluhových a dalších trzích. Byla by velmi narušena možnost obchodovat s vládními cennými papíry na sekundárním trhu.

Finančníci z Wall Street varují, že problémy na tomto trhu by se rychle rozšířily na další – derivátový, hypoteční a komoditní trh. Stalo by se tak z důvodu, že při těchto obchodech jsou státní dluhopisy používány jako zajištění. Při jejich zpochybnění ze strany investorů by mohly protistrany vyžadovat nahrazení dluhopisů jiným zajištěním.

I krátké překročení dluhového limitu by mohlo vést k prudkému nárůstu úrokových sazeb a propadu cen akcií. Velmi pravděpodobně by zamrzly trhy krátkodobého financování, na což zase upozorňují analytici z ratingové agentury Moody’s.

Banky, makléři a obchodní platformy se připravují na narušení trhu státních dluhopisů a také na širší volatilitu. Především se jedná o zajištění dostatečné likvidity a prověřování možného dopadu na smlouvy s klienty.

Asociace odvětví cenných papírů a finančních trhů (SIFMA) zvažuje několik scénářů. Ten pravděpodobnější vychází z toho, že ministerstvo financí získá čas na splacení dluhopisů. Tedy v praxi by to znamenalo pouze opoždění se s platbou. Podle tohoto scénáře by trh pokračoval nadále v relativně stabilním fungování.

V tom nejčernějším scénáři se čeká, že vláda nesplatí jistinu ani kupón a nebude ani prodlužovat splatnost. To by znamenalo, že by se již s takovými dluhopisy nedalo obchodovat. Otázkou zůstává, jak by se k takové situaci postavil FED.

Zdroj: Reuters

Datum vytvoření: 23/05/2023

linkedin

Komentáře komentáře
Inflace v květnu zpomalila Oproti dubnu ceny stagnovaly, jelikož cenové pohyby řady položek se vykompenzova... Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user seidler
ECB poprvé snižuje sazby, již v červenci si ale může vybrat pauzu Včerejší rozhodnutí se opírá o aktualizovanou makroekonomickou prognózu. Ta dle ... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Česká ekonomika se jen velmi pomalu rozjíždí S tím, jak se inflace vrací k normálnějším úrovním, se opět začíná zvyšovat kupn... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek